Mówienie jest nierozłącznie związane z oddychaniem. Inny jest sposób oddychania wtedy, gdy milczymy, a inny, gdy mówimy. Kiedy nie mówimy,(pozycja spoczynku) - oddychamy nosem, natomiast w czasie mówienia oddychamy przede wszystkim ustami. Zwracajmy szczególną uwagę na prawidłowy tor oddechowy i pozycję spoczynkową języka! Język w sytuacji spoczynku, wtedy kiedy nie mówimy, nie pijemy, nie jemy- znajduje się u góry!
Ćwiczenia oddechowe mają na celu pogłębienie oddechu oraz zwiększenie pojemności płuc. Ważne jest wydłużenie fazy wydechowej i wyrobienie właściwego dla mowy toru oddechowego. Zsynchronizowanie faz wydechowych z treścią wypowiedzi. Ćwiczenia stosowane w terapii logopedycznej pomagają zapobiegać wszelkiego rodzaju wadom wymowy i niewłaściwemu ukształtowaniu aparatu artykulacyjnego.
Przykładowe ćwiczenia oddechowe:
- dmuchanie baniek mydlanych
- zdmuchiwanie płomyka świeczki
- dmuchanie łódek na wodzie w kierunki określonego celu
- chłodzenie gorącej zupy na talerzu
- dmuchanie na wiatraczek, piórka, skrawki papieru, watę
- wydmuchiwanie powietrza przez rurkę do szklanki z wodą
- nadmuchiwanie baloników
- wydmuchiwanie kółek na lustrze(para)
- dmuchanie w gwizdek, dmuchajkę logopedyczną
- wąchanie kwiatków - poruszanie wydmuchanym powietrzem piłeczek, samochodzików po stole
- przenoszenie przy pomocy słomki skrawków papieru, kulek, płatków śniadaniowych, makaroników
Pomysł na zabawę:
Papierowa, latająca pszczółka wprawiana w ruch przez mocne dmuchnięcie to przykład na zabawkę oddechową kształtującą siłę oddechu. Zabawkę można przygotować wraz z dzieckiem a następnie bawić się próbując osiągnąć rekordową odległość lotu pszczółki. W grupie dzieci można urządzić również zawody, czyja zabawka poleci najdalej lub trafi w określone miejsce.
Do przygotowania latającej pszczółki potrzebny jest żółty papier, kalka techniczna lub biały czy niebieski papier na skrzydełka, klej, zszywacz, gruba słomka do napoi [przecięta na pół] oraz marker. Elementy pszczółki można wyciąć nożyczkami lub zrobić przy pomocy dziurkaczy ozdobnych
Logopeda szkolny Justyna Waśniewska