• SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY „JAGIELLONOWIE"
     • SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY „JAGIELLONOWIE"

     •  

      22 listopada 2023 r. w naszej szkole odbył się II Szkolny Konkurs Historyczny „Polska Jagiellonów".
      W konkursie wzięli udział uczniowie klas V- VIII. Do zmagań konkursowych przystąpiło 14 uczniów. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy uczniów na temat historii Polski w czasie rządów dynastii Jagiellonów, zachęcenie młodzieży do pozytywnej rywalizacji i samodzielnego zdobywania wiedzy, rozbudzanie uczuć patriotycznych poprzez poznawanie dziejów ojczystych. 

      Wkrótce nastąpi uroczyste rozdanie nagród.


      Organizatorami konkursu były:
      Dorota Jakubowska i Agnieszka Bogusz

    • „BARWY JESIENI🍁🍁🍂”
     • „BARWY JESIENI🍁🍁🍂”

     •  

      28 listopada został rozstrzygnięty jesienny konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3 „Barwy jesieni”. Jury w składzie: p. B. Bieniek, p. K. Firyn oraz p. W. Czarnowska-Rocławska,  miało bardzo trudne zadanie, ponieważ napłynęło wiele prac. Większość z nich wyróżniała się atrakcyjnością, pomysłowością i  starannym wykonaniem. Ostatecznie zostali nagrodzeni następujący uczniowie:
       
      🥇1 miejsce: Antoni Lubiński kl. 3A
      🥈2 miejsce:  Iga Drożeńska kl. 1A
      🥉3 miejsce: Aleks Koksa kl. 1B

      🎗Wyróżnienia:  
      Paulina Paczkowska kl. 1B
      Zuzanna Listewnik kl. 3A
      Urszula Głowala kl. 3A
      Kamil Manikowski kl.1B
      Lena Skwarlińska kl. 3A

      Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie. Laureatom gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów!
      E. Głowala

    • ANDRZEJKI W GRUPIE BIEDRONEK
     • ANDRZEJKI W GRUPIE BIEDRONEK

     •  

      Dnia 29 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa W najmłodszej grupie przedszkolakow. Tego dnia były tance, wróżby, lanie wosku oraz slodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

      wych.Ewelina Dziadzio, Karolina Koc

    • Andrzejki w grupie Promyczków
     • Andrzejki w grupie Promyczków

     •  

      30 listopada grupa przedszkolna Promyczki świętowała Andrzejki.

      Tego dnia dzieci przyszły wystrojone do przedszkola ale też przebrane w stroje.

      Od samego rana przygotowywaliśmy się do zabawy tanecznej. Stroiliśmy wspólnie salę robiąc piękne, kolorowe łańcuchy. Ozdabialiśmy klucz do lania wosku, opowiadaliśmy o zwyczajach andrzejkowych oraz wykonaliśmy wspólnie z dziećmi kilka wróżb. Dzieci tańczyły przy dźwiękach znanych i lubianych piosenek.

      Po wesołych zabawach była chwila odpoczynku na seans filmowy z popcornem. Andrzejki to był magiczny dzień, pełen radości i dobrego humoru.

      Wychowawca

      Magdalena Rulińska

     • ZEBRANIA Z RODZICAMI

     • Serdecznie zapraszamy na zebranie z rodzicami klas I-VII w dniu 30.11.2023r. (czwartek):

      PIENIĄŻKOWO godz. 15.30

      OPALENIE  godz. 16.00

    • XI Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej
     • XI Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej

     •  

      27 listopada na Zamku w Gniewie odbył się XI Powiatowym Konkurs Wiedzy Ekologicznej. W konkursie brały udział szkoły podstawowe z całego powiatu tczewskiego.

      Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły uczniów klas siódmych i ósmej w składzie: Opalenie - Kornelia Stasiewska, Stanisław Potulski, Michał Koszczyński oraz Pieniążkowo - Krzysztof Dambek, Konrad Jasiński, Marcel Piecuch. Uczestnicy odpowiadali w dwóch rundach na 40 pytań. Uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą na temat ekologii oraz wiedzy przyrodniczej.

      Dziękuję wszystkim za godne reprezentowanie naszej szkoły.

      Anna Cichewicz

    • ŚWIĘTO MISIA u PROMYCZKÓW
     • ŚWIĘTO MISIA u PROMYCZKÓW

     •  

      24 listopada przedszkolaki z grupy Promyczki świętowały Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola pluszowe misie. Poznaliśmy historię pluszowego misia i ciekawostki z nim związane, wykonaliśmy misie z talerzyków, przygotowaliśmy słodki deser w kształcie misia, odgadywaliśmy zagadki, oglądaliśmy bajkę o przygodach Misia Polo oraz tańczyliśmy z misiami.

      Odbył się również konkurs plastyczny pt. ”Nasz wymarzony miś”. Dzieci w grupach wykonały piękne i pomysłowe prace. Zwycięska grupa otrzymała słodki upominek i gromkie brawa.

      Ten dzień wywołał sporo uśmiechu i radości wśród dzieci.

       

      Wychowawca

      Magdalena Rulińska

      Grupa przedszkolna PROMYCZKI w piosence Teddy bear I love English

    • Dzień Pluszowego Misia
     • Dzień Pluszowego Misia

     •  

      Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.

      O Światowym Dniu Pluszowego Misia nie zapomniały  dzieci z klas 1-3. W dniu 27 listopada, wszyscy uczniowie przynieśli ze sobą swoje ulubione przytulanki,  każdy pluszowy miś tego dnia dzielnie obserwował lekcje i dodawał uczniom otuchy.

      W takim uroczym towarzystwie wszyscy mieli dobre humory, a lekcje upłynęły bardzo przyjemnie. W czasie lekcji dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie czytali wiersze o misiach, bawili się nimi na przerwach, brali udział w zabawach, konkursach i wykonywali prace plastyczne.

      Zagościł również w naszej szkole jeden ze znanych misiów - miś Paddington. Zabawa z misiami nie miała końca i mamy nadzieję, że za rok wrócą one do szkoły po raz kolejny.🐻🐻🐻

      Wychowawcy klas 1-3

      Fotorelacja: https://www.facebook.com/zespol.szkol.w.opaleniu

      Klasa 2a, pozdrawia wszystkie misie!

     • NOCKA W SZKOLE KLAS VIA I VIIC

     •  

      W piątek wieczorem dnia 24 listopada 2023r. o godz.18.00 przyszli uczniowie klas: VIA i VIIC ze śpiworami, niezbędnym prowiantem oraz dużą porcją dobrego humoru. Wieczór i noc obfitował w wiele atrakcji: były gry i zabawy sprawdzające nie tylko sprawność fizyczną, ale też takie, które pozwoliły odkryć pokłady wyobraźni i kreatywność uczestników imprezy. Dodatkową atrakcją był mecz piłki nożnej rozegrany na Orliku pomiędzy klasą VIA a VIIC, sędziował pan Patryk Korynt. Zwyciężyła klasa VIA minimalną przewagą. Za to podczas meczu siatkarskiego przewagę pokazała klasa VIIC. Śmiechu było co niemiara! Bardzo dziękujemy panu Patrykowi za sędziowanie i opiekę nad uczniami!

       Była również wspólna pizza i wieczór filmowy, który jednak nie wszystkich zainteresował. Okazało się bowiem, że wspólne pogaduchy i możliwość spędzenia czasu razem były dużo atrakcyjniejsze od seansu. Impreza zakończyła się następnego dnia o godzinie 8.00. Uczniowie niewyspani i zmęczeni, ale zadowoleni, wrócili do domu. Przekonali się, że szkoła to nie tylko przestrzeń kojarzona z nauką, lecz także wspaniałe miejsce integracji, które pozwala zacieśniać klasowe i międzyklasowe więzi.

      Fotorelacja z tego wydarzenia:

      https://www.facebook.com/media/set/?vanity=zespol.szkol.w.opaleniu&set=a.822802779855231

      Wychowawcy klas: Dorota Jakubowska i Bożena Watkowska.

    • Andrzejki 2023: czas na zabawę!
     • Andrzejki 2023: czas na zabawę!

     •  

      Andrzejki, andrzejki - cóż to za dzień?

      Niech wszystkie troski odejdą daleko w cień!

      Żeby nic nie zepsuło Ci magii wróżb,

      Aby każda wywoływała szczery uśmiech

      i przyniosła Ci wiele radości!

       

      Andrzejki zawsze przypadają na noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię dnia poświęconego świętemu Andrzejowi, patronowi Szkocji, Grecji i Rosji.

      Zwyczaj wróżenia w Polsce sięga aż XVI wieku. Na samym początku wróżenie miało charakter czysto matrymonialny i nikt nie traktował tego dnia z przymrużeniem oka. Tego dnia niezamężne panny mogły dowiedzieć się, jaka czeka je przyszłość. Dziś oczywiście ten dzień wygląda zupełnie inaczej. Więcej w nim humoru niż poważnego charakteru.

      Uczniowie klas IV-VIII ZS Opalenie uczcili to święto zabawą, wróżbami. Każda klasa przygotowała również przekąski, żeby wystarczyło energii na taneczne harce. Atrakcją była także szkolna fotobudka, dzięki której można było zrobić pamiątkowe zdjęcia.

       

      Fotogaleria: https://www.facebook.com/zespol.szkol.w.opaleniu

       

      Opiekunowie SU:

      Dorota Jakubowska, Ewa Gajewska, Joanna Hofman.

    • Andrzejki w klasach I - III-Opalenie
     • Andrzejki w klasach I - III-Opalenie

     •  

      Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem poznania tradycji i obrzędów ludowych.

      24 listopada 2023r. wychowawcy klas I -III wraz z nauczycielami współorganizującymi proces kształcenia w tych klasach zorganizowały swoim uczniom zabawy andrzejkowe.

      Andrzejkowa magia rozpoczęła się od wykonywania wróżb w klasie. Następnie wszystkie klasy udały się na salę gimnastyczną by potańczyć, zrobić sobie wspólne zdjęcia i dobrze się bawić.

      Dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą i tańcem dobiegł końca wszystkie dzieci udały się do klas.

      Wychowawcy klas I - III

      Fotorelacja: https://www.facebook.com/zespol.szkol.w.opaleniu

    • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA-grupa Biedronek
     • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA-grupa Biedronek

     •  

      Dnia 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia natomiast przedszkolaki z grupy Biedronki świętowały ten dzień 24 listopada.

      Każde dziecko przyszło do przedszkola ubrane na brazowo oraz ze swoim misiem. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta misia, sluchaly wierszy o misiach, bawiły się przy piosenkach.

      Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce oraz fotobudka z misiem Paddingtonem​​​​​​.

      Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.

      wych. grupy Ewelina Dziadzio

    • DZIEŃ MISIA-klasa 0a
     • DZIEŃ MISIA-klasa 0a

     •  

      Dzisiaj grupa "0A" obchodziła Dzień Misia. W ciągu całego dnia dzieci układały misiowe puzzle, wypełniały obrazek misia plastelina, odnajdowały cienie misia oraz kształty nosa tego zwierzaczka. Pod koniec zajęć zjadły ciastko w kształcie Naszego bohatera czyli "Misia".

       

      wych.Justyna Stangel, Agnieszka Skarlińska

     • Ochotnicze rodzaje służby wojskowej

     • Dnia 21.11.2023r. odbyło się spotkanie informacyjno-promocyjne na temat ochotniczych rodzajów służby wojskowej dla uczniów kl.7c.

      Uczniowie mieli okazję poznać różne rodzaje broni oraz możliwość obsługi sprzętu. Ciekawym elementem spotkania był ubiór żołnierza. Trenerzy zachęcali uczestników spotkania do wstąpienia w ich szeregi-czyli różnych szkół mundurowych, np. Spartakus - Kwidzyn .

      Na pamiątkę uczniowie kl.7c otrzymali smycze. Uczniom spotkanie bardzo się spodobało.

      wych.Bożena Watkowska

    • Dzień Kredki w klasach 1-3 w Opaleniu
     • Dzień Kredki w klasach 1-3 w Opaleniu

     •  

      22 listopada, to kolejny dzień, w którym przypada jedno z wielu świąt nietypowych. Dziś obchodziliśmy Święto Kredki.

      Kredki ma każdy uczeń w swoim piórniku, plecaku. Wszyscy uczniowie ubrali się w swoim ulubionym kolorze. Opowiadali z czym im się on kojarzy i dlaczego go lubią. Mieli okazję wykazać się zdolnościami plastyczno-technicznymi. Wykonali kredkami piękne rysunki, zrobili przypinki w kształcie kredek.

      Wychowawcy klas I-III

    • NOCKA W SZKOLE KLASY 3 A
     • NOCKA W SZKOLE KLASY 3 A

     •  

      Nocowanie w szkole to wspaniała okazja aby wspólnie spędzić czas. Z 17 na 18 listopada 2023 roku uczniowie klasy 3a mogli uczestniczyć w nocce w szkole. Spotkaliśmy się w piątek o godzinie 18:00, tak by opuścić szkołę następnego dnia o godzinie 8.00. Przeżyliśmy wiele wspaniałych chwil. W naszym programie zajęć nie zabrakło gier i zabaw w klasie jak i na sali gimnastycznej, oglądania filmów. Dzieci tego wieczoru przygotowały samodzielnie pizzę oraz frytki na kolację. Potem był słodki poczęstunek, który dzieci miały dzięki rodzicom, a na koniec nie zabrakło wieczornych pogaduszek. To była naprawdę długa noc.

      Dzieci bawiły się doskonale. Czas wspólnej zabawy szybko minął i uczniowie niewyspani, ale szczęśliwi wrócili do domów.

      Dziękuję pani Marcelinie Zapadka za pomoc w opiece i wspólnie spędzony czas na nocce z klasą 3a.

       

      Wychowawca klasy 3 a

      Karolina Koc

    • „Z kulturą mi do twarzy”
     • „Z kulturą mi do twarzy”

     •  

      W rok szkolnym 2023/2024 uczniowie w Pieniążkowie pod kierunkiem Pani Malwiny i Agnieszki biorą udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Z KULTURA MI DO TWARZY”.

      Celem projektu jest wprowadzenie uczniów w świat wartości oraz promowanie kultury w szerokim zakresie. Głównymi uczestnikami projektu są wychowankowie przedszkola i klas 1-3 ale jako społeczność szkolna korzystają wszyscy uczniowie.

      Do tej pory zrealizowałyśmy następujące zadania:

      MODUŁ I:

      - zad. 4 „Spotkanie z muzyką”- przedszkola oraz klasy 1-3 zapoznały się z instrumentami pochodzącymi z Afryki.

      - zad. 18 „Tajemnice teatru” – zajęcia w klasie 1,

      - zad. 19 „Z wizytą w teatrze”- wyjazd klas 1-3 na spektakl pt. „Opowieść wigilijna”,

      - zad. 21 „Będę aktorem” – Akademia z okazji DEN, udział starszych uczniów w przedstawieniu z okazji Dnia Seniora,

      - zad. 22 „Teatr lalek” – klasa 3 b wykonała kukiełki z recyklingu,

      - zad. 33 „Sny Andersena” – konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-4,

      - zad. 46 „Dzień Kropki” – przedszkole oraz klasy 1-3,

      MODUŁ II:

      - zad. 16 „Do hymnu” – cała szkoła,

      MODUŁ III:

      - zad. 1 „Kodeks dobrego zachowania” – przypomnienie zasad panujących w klasie i szkole,

      - zad. 2 „Tydzień uprzejmości” – apel Samorządu Szkolnego powiązany ze Światowym Dniem Tolerancji,

      - zad. 3 „Zieleń w piosence” – przedszkole śpiewało piosenkę pt. „Zielony dom”.

      Z każdego modułu należy zrealizować co najmniej 5 zadań, jak widać jesteśmy na dobrej drodze. Nasi uczniowie nie tylko podnoszą swoja kulturę osobista ale rozwijają się plastycznie, muzycznie oraz aktorsko. Zapraszamy do śledzenia naszych kolejnych postępów w kolejnych artykułach.

      Malwina Jankowska-Dejna

      Agnieszka Pachota