• MOC ŻYCZEŃ WAM SKŁADAMY......
     • MOC ŻYCZEŃ WAM SKŁADAMY......

     • Dzisiaj 12 października w szkole w Pieniążkowie obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej.

      Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie wszystkich klas zgromadzili się w sali gimnastycznej na przedstawieniu. Uczniowie w piękny sposób podziękowali nauczycielom za ich trud, cierpliwość i wielkie serce.

       

      Maria Koenig, Malwina Jankowska-Dejna 

    • Konkurs kuratoryjny z języka angielskiego
     • Konkurs kuratoryjny z języka angielskiego

     • Dnia 10 października 2023 r. sześcioro uczniów Zespołu Szkół w Opaleniu - Kamil Wojnowski, kl. V b, Michał Toboła, kl. VI a, Julia Oberland, kl. VII b, Joseph Marcinek, kl. VII c, Krzysztof Reptowski, kl. VIII a oraz Adrian Urbański, kl. VIII a - wzięło udział w szkolnym etapie konkursu kuratoryjnego z języka angielskiego.

      Zestaw zadań konkursowych składał się z zadań zamkniętych i otwartych sprawdzających umiejętność czytania ze zrozumieniem, znajomość słownictwa i gramatyki oraz wiedzy na temat kultury, historii i geografii krajów anglojęzycznych. Czas przeznaczony na rozwiązanie zadań wynosił 60 minut. Uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze z tak trudnym wyzwaniem.

      Najlepiej test rozwiązał Adrian Urbański, który uzyskał 70%. Zabrakło mu niewiele, by zakwalifikować się do etapu stopnia II – konkursu rejonowego.

      Gratulujemy uczniom wyników i życzymy powodzenia w przyszłym roku.

      Nauczyciele Języków Obcych Zespołu Szkół w Opaleniu

    • DEN-14.10.2023R.
     • DEN-14.10.2023R.

     • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej

      życzymy takich myśli i marzeń,

      które dają się urzeczywistnić.

      Pięknych i szlachetnych pomysłów,

      które podszeptuje serce.

      Cierpliwości i wytrwałości,

      aby służba dzieciom,

      tym starszym i tym młodszym

      zrodziła wiele szlachetnych owoców.

       

      Wszystkiego najlepszego dla nauczycieli, pracowników administracji  i obsługi.

       

      DYREKCJA ZS OPALENIE

    • Zajęcia z profilaktyki logopedycznej u maluszków
     • Zajęcia z profilaktyki logopedycznej u maluszków

     • Dzisiaj w grupie maluszków odbyły się zajęcia z profilaktyki logopedycznej pt." Ten mały zwierz to jeż". Dzieci dowiedziały się więcej na temat wyglądu, sposobu odżywiania, użyteczności i zwyczajów jeża. Uczestniczyły w zabawie logopedycznej i ćwiczeniach układu ruchu w rytm wierszyka. Na zakończenie odbyły się ćwiczenia z chwytu narzędzia piśmienniczego.

      Oto fotorelacja: https://www.facebook.com/zespol.szkol.w.opaleniu

      Logopeda szkolny

     • ŚLUBOWANIE IC - PIENIĄŻKOWO

     • Fotorelacja ze Ślubowania klasy Ic z Pieniążkowa.

      Uczniowie spisali się na medal.

      Życzymy samych przyjemnych dni w naszej szkole!

      https://www.facebook.com/zespol.szkol.w.opaleniu
     • DZIEŃ DZIEWCZYNEK

     • 11 października w szkole w Pieniążkowie obchodziliśmy Dzień Dziewczyny.

      Była to wspaniała okazja do zabaw, integracji między uczniami oraz wręczenie drobnych upominków dla dziewczynek.

      Opiekunowie SU

       https://www.facebook.com/zespol.szkol.w.opaleniu

    • ŚLUBOWANIE KLAS I - OPALENIE
     • ŚLUBOWANIE KLAS I - OPALENIE

     • We wtorek 10.10.2023 r. klasy 1a i 1b, w obecności rodziców, koleżanek i kolegów z klas 2a i 3a, nauczycieli, Dyrekcji oraz zaproszonych gości, złożyły uroczyste ślubowanie. Następnie pani dyrektor Katarzyna Zander dokonała pasowania pierwszoklasistów na uczniów Zespołu Szkół w Opaleniu. 

      Nie zabrakło też wierszy i piosenek przygotowanych przez dzieci. Rodzice oraz zaproszeni goście obdarowali pierwszoklasistów prezentami. Było dużo radości i pozytywnych emocji. Po uroczystości na zaproszonych gości i dzieci z klas pierwszych czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. 

      Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji imprezy.

       

      Wychowawcy klas 1a i 1b

      Ewelina Głowala

      Katarzyna Firyn

       

      Fotorelacja: https://www.facebook.com/zespol.szkol.w.opaleniu

     • Dzień wolny-13.10.2023r.

     • Informujemy, że Zarządzeniem Dyrektora szkoły dzień 13.10.2023 roku jest dniem wolnym dla pracowników administracji i obsługi oraz od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

    • OTWARCIE EKOPRACOWNI
     • OTWARCIE EKOPRACOWNI

     • Dnia 6 października 2023r. w Zespole Szkół im. Józefa Czyżewskiego odbyło się uroczyste otwarcie Ekoparcowni. W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście oraz uczniowie naszej szkoły. Uroczystego otwarcia dokonała Pani z-ca Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Pani Teresa Jakubowska.

      Fotogaleria: https://www.facebook.com/zespol.szkol.w.opaleniu

      Dyrektor szkoły Katarzyna Zander

    • OPALENIE CENTRUM ZIELONEJ ENERGII
     • OPALENIE CENTRUM ZIELONEJ ENERGII

     • W piątek 06.102023 r.  odbyła się uroczystość związana z oddaniem nowoczesnej bezemisyjnej instalacji opartej o OZE oraz nowoczesnej eko-pracowni​​.

      Otwarcia dokonała dyrektor Zespołu Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu Katarzyna Zander oraz burmistrz Maciej Czarnecki.

      Zebranym gościom przedstawiony został krótki program artystyczny w wykonaniu naszych uczniów.

      ​​​​Burmistrz Miasta i Gminy złożył podziękowania posłowi Kazimierzowi Smolińskiego oraz wiceministrowi Karolowi Rabendzie za wsparcie i pomoc w pozyskiwaniu funduszy. Tytułuł Przyjaciela Gniewu otrzymały Spółka Veolia Północ oraz Zakładow Produkcji Kruszyw.

      Po prezentacji na temat bezemisyjnej instalacji dokonano uroczystego otwarcia eko-pracowni.

    • Kącik logopedyczny
     • Kącik logopedyczny

     • PAŹDZIERNIK

      Kochani Rodzice naszych Przedszkolaków!

      Jestem na finiszu badań przesiewowych. Przekazałam wychowawcom grup przedszkolnych informacje dla Państwa dotyczące wyników badań przesiewowych. Proszę o zapoznanie się z moimi spostrzeżeniami oraz podpis. Dzieci, które będą objęte terapią logopedyczną proszę o zaopatrzenie w zeszyt formatu A4, do którego będę wklejała ćwiczenia do pracy z dzieckiem w domu. Proszę również o papier ksero do kopii ćwiczeń, które będę przekazywała po spotkaniu. Zdarzy się również tak, że otrzymacie Państwo ode mnie pisemną prośbę o konsultacje np. ortodontyczną, audiologiczną czy też neurologiczną. Robię to naprawdę z troski o Państwa pociechy, by ułatwić im spokojny start w kolejny etap edukacyjny.​​​​​​​

      Bez Państwa uważności oraz ćwiczeń według wskazówek po zajęciach, moje nawet największe zaangażowanie przyniesie marny skutek. Dlatego liczę na wsparcie z Państwa strony.

      Dla zrozumienia pewnych mechanizmów, którymi rządzi się nabywanie mowy przedstawiam Państwu informacje dotyczące nabywania głosek.

      NABYWANIE GŁOSEK

      Konkretne głoski mają wyznaczony maksymalny czas, w którym powinny się pojawić. Oznacza to, że np. 3 latek na SZAFĘ powie ŚAFA, 4 latek SAFA, a 5 latek powinien zrealizować to słowo jako SZAFA. Co jeśli Twój 4 latek mówi już SZAFA? A co jeśli 6 nadal mówi ŚAFA? Wyznaczone przedziały są maksymalnym czasem, więc Twój 4 latek jak najbardziej może mówić już głoskę SZ czy R, chociaż nie musi. Jednak jeśli Twój 6 czy 5 latek na SZAFĘ mówi ŚAFA, to nie jest to norma. Przekroczył on maksymalny czas na wystąpienie głoski SZ. Wydaje ci się, że dziecko mówi poprawnie, bo ma dane głoski, ALE nie wiesz czy realizuje je prawidłowo, dlatego jesteśmy my, LOGOPEDZI. Może się okazać, że twój 3 latek mówi S i SZ, (a nawet przecież jeszcze nie musi), ale mówi je… WKŁADAJĄC JĘZYK MIĘDZY ZĘBY! A to zawsze jest nieprawidłowy wzorzec i wymaga konsultacji logopedycznej. Nawet u 2 czy 3 latka.

       

      NAUCZMY SIĘ JAK WSPIERAĆ DZIECKO W NABYWANIU GŁOSEK

      1. Usprawniaj buzię – róbcie bańki mydlane, kląskajcie jak koń czy dmuchajcie na wiatraczki.

      2. Zrezygnuj ze smoczka i butelki, jeśli dziecko ma powyżej 12-18 miesięcy.

      3. Kubki „niekapki”, bidony? Zarezerwuj je na wyjątkowe okazje i wyjścia, na co dzień korzystaj ze zwykłego, otwartego kubka.

      4. Zadbaj o zróżnicowane pokarmy, o różnej konsystencji, różnym stopniu twardości.

      5. Odwiedź specjalistę, jeśli tylko masz jakieś wątpliwości.

      Rodzicu, zadbaj o mowę swojego dziecka!

      materiały pochodzą od agnieszka.kapron.pl

      logopeda szkolny Justyna Waśniewska