• 28 V - ŚWIĘTO SZKOŁY - DZIEŃ PATRONA
     • 28 V - ŚWIĘTO SZKOŁY - DZIEŃ PATRONA

     • Ludzie są jak wiatr. Jedni lekko przelecą przez życie i nic po nich nie pozostaje, drudzy dmą jak wichry i zostają po nich serca złamane, jak drzewa po huraganie. A inni wieją jak trzeba, by wszystko mogło na czas kwitnąć i owocować - i to właśnie po nich zostaje piękno naszego świata. (K.Siesicka)

       

      Obchody Dnia Patrona w Opaleniu odbyły się 28 maja 2024r. 

      W tym roku przypada 47 rocznica nadania szkole w Opaleniu imienia Józefa Czyżewskiego. Uczniowie z kl.VIA, IVA, IVB piękną recytacją utworów odwołujących się do życia naszego Patrona, uświetnili uroczystość.

      Prezentacja multimedialna także przybliżyła życie i działalność polityczną Józefa Czyżewskiego. Przepięknie wykonane piosenki podczas akademii niejednych z nas wzruszyły, a to dzięki wyjątkowym głosom naszych uczennic - Magdaleny Białkowskiej, Amelii Mańkowskiej, Nicoli Przygockiej oraz Martyny Kaczmarek.

       Nasz Patron uczy nas, młodych Polaków, bycia wielkim patriotą. Jest dla nas wzorem i przykładem wytrwałości w dążeniu do celu. Uczymy się od niego miłości i przywiązania do ziemi ojczystej, sumienności i odpowiedzialności za drugiego człowieka.

      Po akademii odbył się I. Mam Talent, w którym wzięło udział aż 18 uczniów z naszej szkoły. Każdy z nich zaprezentował swój wyjątkowy talent: wokalny, taneczny, muzyczny, malarski, recytatorski, logicznego myślenia - ułożenie na czas kostki Rubika.

      Jury w składzie : p. Katarzyna Firyn, p. Renata Nawrocka i p. Anna Dominikowska wyłoniło zwycięzców I. konkursu  Mam Talent w ZS Opaleniu.

      A oto zwycięzcy:

      I miejsce zajęły: Amelia Mańkowska i Magdalena Białkowska;

      II miejsce zajęły: Maja Bogusz i Maja Gardzielewska;

      III miejsce zajęły: Antonina Kamińska i Aleksandra Reptowska.

      Mamy wielu zdolnych uczniów! Nasi prowadzący, Michał Koszczyński i Krzysztof Reptowski, program Mam talent wykazali się profesjonalną konferansjerką i zdolnościami dziennikarskimi.

      Bardzo im dziękujemy! Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia.

       

      Organizatorzy:Dorota Jakubowska, Ewa Gajewska, Joanna Hofman, Krzysztof Markowski.

       

       

      PIENIĄŻKOWO

      OPALENIE

     • Szkolny kiermasz zabawek

     •  

       

      Kiermasz zabawek staje się już tradycją w naszej szkole. Zabawki, karty kolekcjonerskie, gry, książki, rękodzieło, a nawet ubrania – to wszystko można było kupić dziś w szkole. Sprzedających było wielu, a zainteresowanych zakupami jeszcze więcej.

      Nasz kiermasz to fajny sposób na danie nowego życia czemuś, co innym jest już niepotrzebne, no i oczywiście na zarobienie paru groszy.

       

      Dziękujemy wszystkim za udział.

       

      Ewa Gajewska, Joanna Hofman, Dorota Jakubowska

    • Dzień Matki w klasie II a
     • Dzień Matki w klasie II a

     •  

      Dzień Matki obchodzili również uczniowie klasy II a. 27 maja 2024 roku wszyscy przyszli odświętnie ubrani, ponieważ zaprosili do szkoły bardzo ważnych gości, były to ukochane mamy. Odbyło się przedstawienie: wszyscy pięknie recytowali wiersze oraz zaśpiewali piosenki. Tradycyjnie nie obyło się bez łez wzruszenia.

      Uczniowie obdarowali gości laurkami oraz  własnoręcznie wykonanymi pudełkami na drobiazgi. Mamy były bardzo zaskoczone, że  mają tak zdolne dzieci. Pojawiło się wiele pomysłów co można trzymać w pojemniku.

      Dziękuję mamom za tak liczne przybycie, dzieciom za piękne przedstawienie.

      Anna Cichewicz

    •  II. Szkolny Konkurs „Piękne Pismo”
     •  II. Szkolny Konkurs „Piękne Pismo”

     • 10 maja 2024 roku odbył się II. Szkolny Konkurs „Piękne Pismo” dla uczniów

      klas 1 – 3.

      Do pięknego pisania przystąpiło 22 uczniów, każdy pisał bardzo starannie. Jury miało bardzo trudne zadanie wybrać prace najładniej napisane.

      Pani dyrektor Katarzyna Zander wręczając nagrody zwycięzcom podziękowała wszystkim za to, że w dobie komputerów i drukarek są uczniowie, którzy dbają o estetykę pisma.

      Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki, natomiast pozostali dyplomy uczestnika.

      Zwycięzcy

      Klasy pierwsze

      Mistrz -Milena Stosik

      Wicemistrz – Florian Arendt

       

      Klasy drugie

      Mistrz Joanna Kruszyńska

      Wicemistrz – Julia Głowala

       

      Klasy trzecie

      Mistrz - Szymon Koszczyński

      Wicemistrz - Pola Eska

       

      Mistrzom i wicemistrzom gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy.

      Anna Cichewicz i Marcelina Zapadka

    • Dzień Matki w klasie 1b
     • Dzień Matki w klasie 1b

     •  

      „Żadna mądrość, której możemy nauczyć się na ziemi,
      nie da nam tego, co słowo i spojrzenie matki.” (W Raabe)

       

      W piątek (24.05.2024 r.) dzieci z klasy 1b zaprosiły do szkoły swoje mamusie.

      Na ten dzień przygotowały wierszyki, piosenki, tańce i grę na flecie. Wykonały również własnoręcznie laurki z życzeniami oraz świeczniki - prezent dla swoich gości.

      Po występie, złożeniu życzeń i wręczeniu podarunków mamusiom - dzieci zaprosiły je na poczęstunek.

      To był mile spędzony wspólnie czas.

      Katarzyna Firyn

    • EDUKACJA Z WOJSKIEM
     • EDUKACJA Z WOJSKIEM

     •  

      W związku z zainicjowanym przez Ministra Edukacji oraz Ministra Obrony Narodowej przedsięwzięciem pn. „Edukacja z wojskiem” w dniu dzisiejszym takie zajęcia odbyły się w klasie 6a. Program polega na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych szkoleń w szkołach podstawowych.

      Szkolenia zawierają treści z pogranicza wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznają się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy.

    • DZIEŃ KOSMOSU
     • DZIEŃ KOSMOSU

     •  

      Dziś grupa 0a obchodziła Dzień Kosmosu. Powtórzyliśmy wszystkie nazwy planet z Układu Słonecznego oraz ich ilość. Każdy stworzył też swój własny układ. Przeliczaliśmy również gwiazdy a także graliśmy w memory kosmiczne.

      To były bardzo fajne zajęcia.

       

      Wych. Justyna Stangel

      Agnieszka Skwarlińska

    • Dzień Pszczoły w grupie Promyczki
     • Dzień Pszczoły w grupie Promyczki

     •  

      20 maja przypada Światowy Dzień Pszczoły. Tego dnia podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się jakie znaczenie ma praca pszczół dla świata przyrody, poznały cykl życia pszczoły i etapy powstawania miodu.

      Promyczki wykonały piękne prace plastyczne, odgadywały zagadki dotyczące życia pszczół i śpiewały piosenki.

      Wychowawca Magdalena Rulińska

     • Wycieczka do Warszawy

     • Dzień 1

      W dniach 08-10.05.2024 r. odbyła się wycieczka do Warszawy. Już o 6.30 wyruszyliśmy na podbój stolicy.

       

      Podróż upłynęła nam szybko i bezpiecznie. Naszą przygodę w stolicy rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Królewskiego. Następnie udaliśmy się pod Kolumnę Zygmunta III Wazy. Po zwiedzaniu Zamku Królewskiego wraz z Panią Przewodnik poszliśmy na Starówkę. Fascynujące było spotkanie z warszawskim kataryniarzem Janem. Udało się nawet wygospodarować czas wolny na zakup pamiątek.

      Potem udaliśmy się pod Pomnik Syrenki, Barbakan i Pomnik Małego Powstańca.

      Ostatnim punktem programu tego dnia było Muzeum Historii Polski.

      Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się do naszego miejsca zakwaterowania- Hotel Restauracja Bankietowa Bukowiec w Legionowie. Po smacznej i obfitej obiadokolacji i krótkim odpoczynku udaliśmy się jeszcze na zwiedzanie i zakupy w pobliskiej okolicy. Ku naszej radości, niedaleko naszego miejsca zakwaterowania, był McDonald's - najczęściej przez nas odwiedzany. Potem udaliśmy się do swoich pokoi, aby odpocząć i wyspać się na kolejny dzień przygody w stolicy.

      Dzień 2

      Po grzecznie przespanej nocy wszyscy udaliśmy się na śniadanie w formie szwedzkiego stołu. Każdy znalazł tam coś dla siebie, bo wybór był duży. Posileni udaliśmy się na kolejny dzień podboju Miasta Stołecznego Warszawy.

      Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Pałacu Kultury i Nauki.

      Z punktu widokowego wykonaliśmy piękne zdjęcia i podziwialiśmy " budynek żagiel", gdzie swój apartament mają Państwo Anna i Robert Lewandowscy.

      Potem udaliśmy się na upragniony shopping w Galerii Złote Tarasy. Po udanych zakupach spotkaliśmy się z Panią Przewodnik, która zabrała nas na zwiedzanie Stadionu Narodowego. Tam dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat meczy i koncertów organizowanych na PGE Narodowymi. Byliśmy też miejscu kąpieli i masażu piłkarzy, a co najważniejsze w szatni naszej reprezentacji oraz w sali konferencyjnej. To była niesamowita przygoda, którą na długo zapamiętamy.

      Następnie z Panią Przewodnik, metrem, udaliśmy się na Krakowskie Przedmieście. Zwiedziliśmy Kościół św. Krzyża, w którym spoczywa naszego wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina.

      Pani Przewodnik zabrała nas również w miejsce, gdzie znajdował się sklep Wokulskiego -obecnie restauracja. Pokazała nam również kamienicę, w której mieszkał Rzecki. Już chociaż trochę "liznęlismy" literatury pozytywizmu i kultowej powieści autorstwa Bolesława Prusa pt. " Lalka".

      Następnie udaliśmy się na Grób Nieznanego Żołnierza, aby obserwować zmianę warty przy pomniku. Było to dla nas niesamowite przeżycie podziwiać to na żywo.

      Tego dnia zwiedziliśmy również Pomnik ku czci poległych pod Smoleńskiem oraz pomnik Lecha Kaczyńskiego.

      Byliśmy też oczywiście pod Pałacem Prezydenckim.

      Potem Bulwarami Wiślanymi i nowo otwartą kładką dla rowerów i pieszych ( 01.05.2024 r. otwarcie) doszliśmy do Pomnika Syrenki Warszawskiej, gdzie pożegnaliśmy naszą Panią Przewodnik.

      Tego dnia byliśmy bardzo zmęczeni. 14 kilometrów spaceru wykończyło nas "na maxa".

      Po smacznej obiadokolacji szybka wizyta w McDonald's i zakupy w Biedronce i oczywiście odpoczynek w pokojach.

      To był dzień pełen wrażeń.

      Dzień 3

      Trzeci dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy jak zwykłe od obfitego śniadania. Potem pakowanie i sprzątanie w pokojach.

      Następnie spotkaliśmy się z Panią Przewodnik przed Pomnikiem Józefa Piłsudskiego obok Belwederu - siedziby marszałka.

      Pani przewodnik opowiedziała nam wiele ciekawych rzeczy, o których nie mieliśmy pojęcia. Z pełnym zaangażowaniem podziwialiśmy Belweder.

      Kolejnym punktem programu był pomnik Fryderyka Chopina. W Łazienkach Królewskich braliśmy udział w grze: "Śladami ostatniego Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego". Była to świetna zabawa i okazja do zdrowej rywalizacji. I miejsce zajęła grupa P .Doroty - byli najszybsi, natomiast grupa P. Wioli najpoprawniej odgadła wszystkie zagadki. Zwycięzcom gratulujemy 💪💪💪

      Ostatnim punktem programu był Cmentarz na Powązkach. To były niesamowite przeżycia. Pani Przewodnik pokazała nam groby znanych osób oraz zaprowadziła nas do części cmentarza, w której spoczywają zasłużeni dla naszej Ojczyzny. Pokazała nam groby, znanych z historii Polski, osób, a przede wszystkim znanych nam z powieści pt. " Kamienie na szaniec" groby Alka, Rudego i Zośki oraz poległych z Batalionu Zośka. Emocje i wrażenia były duże. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści Pani Przewodnik.

      Po zwiedzaniu Cmentarza na Powązkach wyruszyliśmy w drogę powrotną. Spieszyliśmy się, bo akurat tego dnia zaplanowane były w Warszawie strajki rolników.

      Podróż upłynęła nam jak zwykle szybko i co najważniejsze bezpiecznie.

      W Opaleniu byliśmy o godz. 18.30

      To była kolejna udana wycieczka. Już czekamy na następną 😁

      Dziękujemy Panu Arturowi Szwarc za zorganizowanie kolejnej atrakcyjnej wycieczki. Dziękujemy również Panu kierowcy Łukaszowi Strambowskiemu za bezpieczną podróż.

      Podziękowania kierujemy również do naszych opiekunów P. Wioli, P. Doroty i P. Bożenki 😘🥰

      Opiekunowie:

      Wioleta Machlus

      Dorota Jakubowska

      Bożena Watkowska

       

    • ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZOŁY
     • ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZOŁY

     •  

      20 maja przypada ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZOŁY, z tej okazji w szkole w Pieniążkowie zorganizowaliśmy zajęcia w plenerze, których celem było budzenie świadomości na temat pożyteczności tych owadów.

      Dzieci miały okazję spróbować pysznego miodu, przymierzyć strój pszczelarza oraz obserwować pszczoły z bliska.

      Wychowawcy grup: Malwina Jankowska-Dejna, Mirela Librecht, Ewelina Dziadzio, Agnieszka Pachota

    • DZIEŃ PSZCZOŁY
     • DZIEŃ PSZCZOŁY

     •  

      20 mają przypada Światowid Dzień Pszczoły. Jak mawiał Albert Einstein ,,jeśli z Ziemi zniknie ostatnia pszczoła, człowiekowi pozostaną cztery lata życia...", dlatego bardzo ważne jest aby znaczenie i rolę tych owadow poznawać już od przedszkola.

      Na zaproszenie grupy przedszkolaków z Pieniążkowa Biedronki wybrały się do naszej drugiej placówki i wysłuchały ciekawych informacji na temat pszczół.

      Dowiedziały się, skąd bierzemy miód, co to jest pyłek, jak pszczoły zbierają nektar. Dzieci dotykały wosk pszczeli oraz mogły skosztować miodu.

      Dziękujemy bardzo pani Malwinie za zaproszenie naszej grupy.

      Wychowawca Ewelina Dziadzio

     • PRACA dla nauczyciela

     •  

      Dyrektor Zespołu Szkół w Opaleniu poszukuje nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej

      i przedszkolnej na cały etat na rok szkolny 2024/2025.

       

      Informacja: 58 535 18 70

    • Dzień pszczoły
     • Dzień pszczoły

     • W grupie starszej obchodziliśmy Dzień Pszczół. Z filmu edukacyjnego dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o tych pożytecznych owadach. Zrobiliśmy pracę plastyczną, układaliśmy sylabowe plastry miodu oraz rozwiązywaliśmy matematyczne przeliczanki.

      wych. Justyna Stangel

      Agnieszka Skwarlińska

    • Przejażdżka konno i piknik
     • Przejażdżka konno i piknik

     •  

      Dnia 16 maja grupa starsza, grupa 0a dzięki uprzejmości Państwa Mróz wybrała się na przejażdżkę bryczką. Po powrocie dzieci odpoczywały na pikniku.

      Serdecznie dziękujemy Panu Krystianowi.

      wych. grupy Justyna Stangel

      Agnieszka Skwarlińska

    • Zajęcia z biblioteką
     • Zajęcia z biblioteką

     • W dniu 14 maja 2024 r. grupa Tygrysków i grupa Promyczków wybrały się do Domu Kultury w Opaleniu gdzie odwiedziły je Panie z Biblioteki Publicznej z Gniewa.

      Dzieci z pomocą Pań wykonały piękne prace kreatywne, grały w gry, słuchały ciekawych opowieści oraz brały udział w zabawach.

      Każde dziecko otrzymało kartę czytelnika oraz książeczkę.

      Serdecznie dziękujemy Paniom za miło spędzony czas i super zabawę.

     • Tydzień bibliotek w Gniewie

     • Biblioteka Publiczna w Gniewie w ramach „Tygodnia bibliotek” przyjęła uczniów naszej szkoły w swoich progach.

      Czwartoklasiści mieli okazję skorzystać z wędrówki po Gniewie i wysłuchać opowieści przewodnika, a potem uczestniczyć w warsztatach plastycznych.

      To był miły i aktywny dzień.

      Fotorelacja: https://www.facebook.com/zespol.szkol.w.opaleniu

       

      Ewa Gajewska i Aneta Dąbrowska

       

    • EGZAMIN 8 KLASY
     • EGZAMIN 8 KLASY

     •  

      W dniach 14-16 maja 2024 r. od godz. 9.00 odbędą się egzaminy klasy 8.

       

      14.05 - wtorek - język polski

      15.05 - środa - matematyka

      16.05 - czwartek - język obcy nowożytny.

       

      Trzymamy mocno kciuki za wszystkich ósmoklasistów!

       

      Przypominamy, że klasy I-VII mają te dni ustawowo wolne od zajęć.

      Przedszkola pracują według planu.

    • ,,WIOSNA PIOSENKI ŚPIEWA"
     • ,,WIOSNA PIOSENKI ŚPIEWA"

     •  

      Dnia 8 maja o godz. 11.00 w Szkole Podstawowej SPSK w Tymawie odbyło się ogłoszenie wyników konkursu pt.: ,,Wiosna piosenki śpiewa".

      Konkurs ten polegał na nagraniu piosenki wiosennej i przesłaniu jej do szkoły. Z grupy Biedronki udział wzięli: Gabriela Koc, Szymon Bukowski oraz duet Lena Orzendowska i Karolina Justa.

      Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w kategorii 3-4 latki soliści Gabrysia Koc zajęła III miejsce.

      W kategorii zespoły 3-4 latki duet Lena Orzendowska i Karolina Justa zajęły II miejsce.

      Każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział w konkursie. Po uroczystym wręczeniu nagród wszystkie dzieci zostały zaproszone na lody oraz zabawy z animatorem na placu zabaw.

      Wychowawca Ewelina Dziadzio