• Karta rowerowa - moim pierwszym „prawem jazdy”
     • Karta rowerowa - moim pierwszym „prawem jazdy”

     •  

      Karta rowerowa - moim pierwszym „prawem jazdy”

       

      Dnia 11 czerwca 2024r. odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową. W klasach IV na zajęciach techniki uczniowie poznawali znaki oraz przepisy drogowe. Po zdobyciu wymaganej wiedzy przystąpili do testów z wiadomości teoretycznych. Część ta składała się z 25 pytań testowych jednokrotnego wyboru, a wynik pozytywny uzyskuje uczeń odpowiadając poprawnie na 20 z nich.

      Do egzaminu praktycznego przystąpili uczniowie klas IV-VII, którzy wcześniej zaliczyli część teoretyczną.

      Egzamin praktyczny przeprowadzany na placu manewrowym polega m.in. na jeździe po łukach i w linii prostej, skręt w lewo i prawo, właściwe włączanie się do ruchu i reakcja na znaki.

      Egzamin praktyczny został przeprowadzony pod nadzorem policjanta - mł. asp. Mateusza Meller z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Tczewie.

      Funkcjonariusz  z drogówki przeprowadził krótką pogadankę dotyczącą bezpiecznego poruszania się rowerem po drodze. Uświadomił również przyszłych, samodzielnych rowerzystów, iż łamanie zasad i przepisów ruchu drogowego może nieść za sobą poważne konsekwencje.

      Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Tczewie za pomoc przy organizacji egzaminu „Karta Rowerowa”.

      Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy pozytywnie zdali egzamin i tym samym stali się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

      Agnieszka Bogusz

      Katarzyna Zander

    • II. Gminny Konkurs Piosenki Religijnej "Zjednoczeni w Duchu"
     • II. Gminny Konkurs Piosenki Religijnej "Zjednoczeni w Duchu"

     • Dnia 12.06.2024r odbył się w SP w Gogolewie II. Gminny Konkurs Piosenki Religijnej "Zjednoczeni w Duchu".

      Naszą szkole reprentowaly dwie uczennice: Martyna Kaczmarek z kl.8a oraz Amelia Mańkowska z kl.5b.

      Martynka w IV kategorii wywalczyła 1 miejsce, wykonując piękny śpiew i grę na organach do pieśni pt.: "Przyjdź Duchu Święty ja pragnę", zaś Amelia zaśpiewała pieśn pt.: "Hymn do Ducha Świętego" zajmując w kategorii III także 1 miejsce.

      Dziewczynki otrzymały pamiątkowe puchary i nagrody.

      Gratulujemy naszym uczennicom.

      Opiekun : Bożena Watkowska

    • Dzień Rodziny w klasie 3a
     • Dzień Rodziny w klasie 3a

     • „Mama i Tata najpiękniejsze słowa świata” z tym hasłem na ustach uczniowie klasy III a celebrowali Dzień Rodziny.

      11 czerwca Rodzice naszych uczniów zebrali się w klasie, aby wysłuchać wierszy i piosenek przygotowanych przez ich pociechy.

      Chociaż widzami były ukochane Mamusie i najwspanialsi Tatusiowie, to trema towarzyszyła każdemu z młodych aktorów. Dzieci włożyły swoje serce w występy, a zwieńczeniem tego były łzy wzruszenia kręcące się w oczach Rodziców.

      Nie zabrakło życzeń, upominków i pysznego poczęstunku.

      Wychowawca klasy III a – Marcelina Zapadka

    • Leca 50 lat wspomnień
     • Leca 50 lat wspomnień

     • W dniu wczorajszym tj. 10 czerwca odwiedziła nasza szkołę Pani Joanna Wachowska - Kierownik Zakupów i Komunikacji w zakładzie Leca® Keramzyt i ogłosiła wyniki konkursu pt. „50 lat razem – 50 Wspomnień”.

      Pani Joanna podziękowania skierowała do uczniów  za tak liczny udział, oryginalność i kreatywność prac, a dyrekcji szkół i nauczycielom za wsparcie w realizacji projektów.

      Nagrody - słuchawki JBL otrzymali uczniowie: Liliana Słomska, Florian Arendt

      i Maja Gardzielewska. 

      Gratulujemy!!!

       

      Opiekunami konkursu były Pani Malwina Jankowska-Dejna oraz Michalina Eliasiewcz

     • Wycieczka do Torunia

     • Dnia 6 czerwca klasy piąte wraz z wychowawcami udały się na wycieczkę do Torunia.

      Dzień I

      Z samego rana zebraliśmy się przed szkołą w Opaleniu i o godzinie 8.00 ruszyliśmy w drogę. Podróż minęła nam szybko. Na miejscu czekał na nas pan Paweł- przewodnik, który zapoznał nas z historią miasta oraz przeprowadził ciekawą grę „Od piernika do Kopernika”. Po wykonaniu wszystkich zadań zjedliśmy smaczny obiad w pobliskiej restauracji. Kolejnym punktem programu wycieczki był park trampolin Jump Arena. Zabawa była super!. Mimo zmęczenia, wszyscy wróciliśmy zadowoleni na kolację do hostelu. Ostatnią atrakcją tego dnia był pobyt w Domu Kłódek. Było trochę strachu, ale wszyscy sprostaliśmy zadaniom i uwolniliśmy się z wylosowanych pokoi. Mimo obaw dobrze się bawiliśmy.

       

      Dzień II

      Noc minęła nam bardzo szybko, ponieważ nie mogliśmy doczekać się kolejnych atrakcji. Po śniadaniu kupiliśmy sobie pamiątki no i oczywiście pierniki w pobliskich sklepikach. Następnie czekały na nas warsztaty piernikarskie Żywym Muzeum Piernika. Za udział w zajęciach otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy. Stamtąd pojechaliśmy do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, gdzie mogliśmy wykonać wiele ciekawych doświadczeń z różnych dziedzin nauki. Wycieczka nie udała by się bez wizyty w McDonald’s, gdzie zjedliśmy obiad.

      Zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadowoleni wróciliśmy bezpiecznie do domu.

      Bardzo dziękujemy naszym Paniom opiekunkom: p. Justynie, p. Renacie, p. Gabrysi i p. Asi za opiekę nad nami.

      Uczniowie klas piątych.

      Fotorelacja: https://www.facebook.com/zespol.szkol.w.opaleniu/

     • Czy plecaki są potrzebne?

     • No właśnie… Naszym uczniom niekoniecznie, ponieważ ich wyobraźnia dotycząca tego, w czym można nosić książki, nie zna granic.

      Samorząd Uczniowski zaproponował wszystkim dzień bez plecaka. Takiego odzewu się nie spodziewaliśmy. Do zabawy włączyło się mnóstwo osób. A co zastąpiło im plecaki? Papierowe torby, wózki, wanienki, skrzynki, koszyki, pudełka i wiele innych przedmiotów, które zwykle mają całkowicie inne zastosowanie.

      Zapraszamy do naszej galerii – to prawdziwa skarbnica pomysłów.

       

      Ewa Gajewska, Joanna Hofman, Dorota Jakubowska

    • Wycieczka przedszkolaków z Pieniążkowa
     • Wycieczka przedszkolaków z Pieniążkowa

     •  

      28 maja 2024 roku przedszkolaki z grupy Pszczółki i Sówki miały przyjemność uczestniczenia wraz z paniami w wycieczce do Godziszewa.

      W „Kociewskiej Zagrodzie” było wspaniale, dużo przestrzeni, zieleni, zwierząt i były tam nawet daniele, osiołek i alpaki.

      Najwięcej frajdy mieliśmy podczas zabaw na świeżym powietrzu: na poduchach powietrznych i wodnych, na stanowiskach do zabaw drewnianą kulką, w „Labiryncie dźwięków”, na „Sensorycznej ścieżce”, w „Małpim gaju”, w „Kopalni złota”, na Retro Autkach, gry w golfa i nie tylko.

      Pogoda nam dopisała, humory również. Wycieczka była baaaaardzo udana! Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że chcemy tu jeszcze wrócić.

      Gorąco polecamy to wspaniałe miejsce!

       

      Wych. Malwina Jankowska-Dejna

      wych. Mirela Librecht

    • Gminny Konkurs Plastyczny „Wiosenny kapelusz”
     • Gminny Konkurs Plastyczny „Wiosenny kapelusz”

     •  

      W kwietniu Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK z Oddziałem Przedszkolnym im. św. Dzieci z Fatimy w Gogolewie zorganizowała konkurs plastyczny pt.: „Wiosenny kapelusz” skierowany do 5 i 6-latków.

       Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu kapelusza o tematyce wiosennej, w formie przestrzennej, z wykorzystaniem dowolnych materiałów. Na konkurs z naszego przedszkola wpłynęło 14 prac, które zachwyciły pomysłowością, starannością i niezwykłą techniką wykonania. Prace oceniane były przez jury oraz facebookową publiczność.

      Podsumowaniem konkursu był pokaz, w którym każde dziecko mogło zaprezentować swój kapelusz na scenie w SPSK w Gogolewie podczas rodzinnego festynu.

      Nasze kapelusze zajęły czołowe miejsca:

      I miejsce - Liliana Gajewska i Liliana Potulska z grupy „0A”

      II miejsce - Apolonia Czech z grupy „0B”

      III miejsce- Igor Drożeński i Malwina Liberra ( nagroda specjalna) z grupy”B”

      Wyróżnienia otrzymali: Blanka Górska i Małgorzata Sinicka z grupy „0A” oraz Dawid Kordowski z grupy”0B”.

      Każdy z kapeluszy był wyjątkowy i zasłużył na wyróżnienie.

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!


      M.Librecht, J. Stangel, M. Rulińska

    • 28 V - ŚWIĘTO SZKOŁY - DZIEŃ PATRONA
     • 28 V - ŚWIĘTO SZKOŁY - DZIEŃ PATRONA

     • Ludzie są jak wiatr. Jedni lekko przelecą przez życie i nic po nich nie pozostaje, drudzy dmą jak wichry i zostają po nich serca złamane, jak drzewa po huraganie. A inni wieją jak trzeba, by wszystko mogło na czas kwitnąć i owocować - i to właśnie po nich zostaje piękno naszego świata. (K.Siesicka)

       

      Obchody Dnia Patrona w Opaleniu odbyły się 28 maja 2024r. 

      W tym roku przypada 47 rocznica nadania szkole w Opaleniu imienia Józefa Czyżewskiego. Uczniowie z kl.VIA, IVA, IVB piękną recytacją utworów odwołujących się do życia naszego Patrona, uświetnili uroczystość.

      Prezentacja multimedialna także przybliżyła życie i działalność polityczną Józefa Czyżewskiego. Przepięknie wykonane piosenki podczas akademii niejednych z nas wzruszyły, a to dzięki wyjątkowym głosom naszych uczennic - Magdaleny Białkowskiej, Amelii Mańkowskiej, Nicoli Przygockiej oraz Martyny Kaczmarek.

       Nasz Patron uczy nas, młodych Polaków, bycia wielkim patriotą. Jest dla nas wzorem i przykładem wytrwałości w dążeniu do celu. Uczymy się od niego miłości i przywiązania do ziemi ojczystej, sumienności i odpowiedzialności za drugiego człowieka.

      Po akademii odbył się I. Mam Talent, w którym wzięło udział aż 18 uczniów z naszej szkoły. Każdy z nich zaprezentował swój wyjątkowy talent: wokalny, taneczny, muzyczny, malarski, recytatorski, logicznego myślenia - ułożenie na czas kostki Rubika.

      Jury w składzie : p. Katarzyna Firyn, p. Renata Nawrocka i p. Anna Dominikowska wyłoniło zwycięzców I. konkursu  Mam Talent w ZS Opaleniu.

      A oto zwycięzcy:

      I miejsce zajęły: Amelia Mańkowska i Magdalena Białkowska;

      II miejsce zajęły: Maja Bogusz i Maja Gardzielewska;

      III miejsce zajęły: Antonina Kamińska i Aleksandra Reptowska.

      Mamy wielu zdolnych uczniów! Nasi prowadzący, Michał Koszczyński i Krzysztof Reptowski, program Mam talent wykazali się profesjonalną konferansjerką i zdolnościami dziennikarskimi.

      Bardzo im dziękujemy! Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia.

       

      Organizatorzy:Dorota Jakubowska, Ewa Gajewska, Joanna Hofman, Krzysztof Markowski.

       

       

      PIENIĄŻKOWO

      OPALENIE

     • Szkolny kiermasz zabawek

     •  

       

      Kiermasz zabawek staje się już tradycją w naszej szkole. Zabawki, karty kolekcjonerskie, gry, książki, rękodzieło, a nawet ubrania – to wszystko można było kupić dziś w szkole. Sprzedających było wielu, a zainteresowanych zakupami jeszcze więcej.

      Nasz kiermasz to fajny sposób na danie nowego życia czemuś, co innym jest już niepotrzebne, no i oczywiście na zarobienie paru groszy.

       

      Dziękujemy wszystkim za udział.

       

      Ewa Gajewska, Joanna Hofman, Dorota Jakubowska

    • Dzień Matki w klasie II a
     • Dzień Matki w klasie II a

     •  

      Dzień Matki obchodzili również uczniowie klasy II a. 27 maja 2024 roku wszyscy przyszli odświętnie ubrani, ponieważ zaprosili do szkoły bardzo ważnych gości, były to ukochane mamy. Odbyło się przedstawienie: wszyscy pięknie recytowali wiersze oraz zaśpiewali piosenki. Tradycyjnie nie obyło się bez łez wzruszenia.

      Uczniowie obdarowali gości laurkami oraz  własnoręcznie wykonanymi pudełkami na drobiazgi. Mamy były bardzo zaskoczone, że  mają tak zdolne dzieci. Pojawiło się wiele pomysłów co można trzymać w pojemniku.

      Dziękuję mamom za tak liczne przybycie, dzieciom za piękne przedstawienie.

      Anna Cichewicz

    •  II. Szkolny Konkurs „Piękne Pismo”
     •  II. Szkolny Konkurs „Piękne Pismo”

     • 10 maja 2024 roku odbył się II. Szkolny Konkurs „Piękne Pismo” dla uczniów

      klas 1 – 3.

      Do pięknego pisania przystąpiło 22 uczniów, każdy pisał bardzo starannie. Jury miało bardzo trudne zadanie wybrać prace najładniej napisane.

      Pani dyrektor Katarzyna Zander wręczając nagrody zwycięzcom podziękowała wszystkim za to, że w dobie komputerów i drukarek są uczniowie, którzy dbają o estetykę pisma.

      Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki, natomiast pozostali dyplomy uczestnika.

      Zwycięzcy

      Klasy pierwsze

      Mistrz -Milena Stosik

      Wicemistrz – Florian Arendt

       

      Klasy drugie

      Mistrz Joanna Kruszyńska

      Wicemistrz – Julia Głowala

       

      Klasy trzecie

      Mistrz - Szymon Koszczyński

      Wicemistrz - Pola Eska

       

      Mistrzom i wicemistrzom gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy.

      Anna Cichewicz i Marcelina Zapadka

    • Dzień Matki w klasie 1b
     • Dzień Matki w klasie 1b

     •  

      „Żadna mądrość, której możemy nauczyć się na ziemi,
      nie da nam tego, co słowo i spojrzenie matki.” (W Raabe)

       

      W piątek (24.05.2024 r.) dzieci z klasy 1b zaprosiły do szkoły swoje mamusie.

      Na ten dzień przygotowały wierszyki, piosenki, tańce i grę na flecie. Wykonały również własnoręcznie laurki z życzeniami oraz świeczniki - prezent dla swoich gości.

      Po występie, złożeniu życzeń i wręczeniu podarunków mamusiom - dzieci zaprosiły je na poczęstunek.

      To był mile spędzony wspólnie czas.

      Katarzyna Firyn

    • EDUKACJA Z WOJSKIEM
     • EDUKACJA Z WOJSKIEM

     •  

      W związku z zainicjowanym przez Ministra Edukacji oraz Ministra Obrony Narodowej przedsięwzięciem pn. „Edukacja z wojskiem” w dniu dzisiejszym takie zajęcia odbyły się w klasie 6a. Program polega na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych szkoleń w szkołach podstawowych.

      Szkolenia zawierają treści z pogranicza wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznają się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy.

    • DZIEŃ KOSMOSU
     • DZIEŃ KOSMOSU

     •  

      Dziś grupa 0a obchodziła Dzień Kosmosu. Powtórzyliśmy wszystkie nazwy planet z Układu Słonecznego oraz ich ilość. Każdy stworzył też swój własny układ. Przeliczaliśmy również gwiazdy a także graliśmy w memory kosmiczne.

      To były bardzo fajne zajęcia.

       

      Wych. Justyna Stangel

      Agnieszka Skwarlińska

    • Dzień Pszczoły w grupie Promyczki
     • Dzień Pszczoły w grupie Promyczki

     •  

      20 maja przypada Światowy Dzień Pszczoły. Tego dnia podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się jakie znaczenie ma praca pszczół dla świata przyrody, poznały cykl życia pszczoły i etapy powstawania miodu.

      Promyczki wykonały piękne prace plastyczne, odgadywały zagadki dotyczące życia pszczół i śpiewały piosenki.

      Wychowawca Magdalena Rulińska

     • Wycieczka do Warszawy

     • Dzień 1

      W dniach 08-10.05.2024 r. odbyła się wycieczka do Warszawy. Już o 6.30 wyruszyliśmy na podbój stolicy.

       

      Podróż upłynęła nam szybko i bezpiecznie. Naszą przygodę w stolicy rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Królewskiego. Następnie udaliśmy się pod Kolumnę Zygmunta III Wazy. Po zwiedzaniu Zamku Królewskiego wraz z Panią Przewodnik poszliśmy na Starówkę. Fascynujące było spotkanie z warszawskim kataryniarzem Janem. Udało się nawet wygospodarować czas wolny na zakup pamiątek.

      Potem udaliśmy się pod Pomnik Syrenki, Barbakan i Pomnik Małego Powstańca.

      Ostatnim punktem programu tego dnia było Muzeum Historii Polski.

      Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się do naszego miejsca zakwaterowania- Hotel Restauracja Bankietowa Bukowiec w Legionowie. Po smacznej i obfitej obiadokolacji i krótkim odpoczynku udaliśmy się jeszcze na zwiedzanie i zakupy w pobliskiej okolicy. Ku naszej radości, niedaleko naszego miejsca zakwaterowania, był McDonald's - najczęściej przez nas odwiedzany. Potem udaliśmy się do swoich pokoi, aby odpocząć i wyspać się na kolejny dzień przygody w stolicy.

      Dzień 2

      Po grzecznie przespanej nocy wszyscy udaliśmy się na śniadanie w formie szwedzkiego stołu. Każdy znalazł tam coś dla siebie, bo wybór był duży. Posileni udaliśmy się na kolejny dzień podboju Miasta Stołecznego Warszawy.

      Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Pałacu Kultury i Nauki.

      Z punktu widokowego wykonaliśmy piękne zdjęcia i podziwialiśmy " budynek żagiel", gdzie swój apartament mają Państwo Anna i Robert Lewandowscy.

      Potem udaliśmy się na upragniony shopping w Galerii Złote Tarasy. Po udanych zakupach spotkaliśmy się z Panią Przewodnik, która zabrała nas na zwiedzanie Stadionu Narodowego. Tam dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat meczy i koncertów organizowanych na PGE Narodowymi. Byliśmy też miejscu kąpieli i masażu piłkarzy, a co najważniejsze w szatni naszej reprezentacji oraz w sali konferencyjnej. To była niesamowita przygoda, którą na długo zapamiętamy.

      Następnie z Panią Przewodnik, metrem, udaliśmy się na Krakowskie Przedmieście. Zwiedziliśmy Kościół św. Krzyża, w którym spoczywa naszego wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina.

      Pani Przewodnik zabrała nas również w miejsce, gdzie znajdował się sklep Wokulskiego -obecnie restauracja. Pokazała nam również kamienicę, w której mieszkał Rzecki. Już chociaż trochę "liznęlismy" literatury pozytywizmu i kultowej powieści autorstwa Bolesława Prusa pt. " Lalka".

      Następnie udaliśmy się na Grób Nieznanego Żołnierza, aby obserwować zmianę warty przy pomniku. Było to dla nas niesamowite przeżycie podziwiać to na żywo.

      Tego dnia zwiedziliśmy również Pomnik ku czci poległych pod Smoleńskiem oraz pomnik Lecha Kaczyńskiego.

      Byliśmy też oczywiście pod Pałacem Prezydenckim.

      Potem Bulwarami Wiślanymi i nowo otwartą kładką dla rowerów i pieszych ( 01.05.2024 r. otwarcie) doszliśmy do Pomnika Syrenki Warszawskiej, gdzie pożegnaliśmy naszą Panią Przewodnik.

      Tego dnia byliśmy bardzo zmęczeni. 14 kilometrów spaceru wykończyło nas "na maxa".

      Po smacznej obiadokolacji szybka wizyta w McDonald's i zakupy w Biedronce i oczywiście odpoczynek w pokojach.

      To był dzień pełen wrażeń.

      Dzień 3

      Trzeci dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy jak zwykłe od obfitego śniadania. Potem pakowanie i sprzątanie w pokojach.

      Następnie spotkaliśmy się z Panią Przewodnik przed Pomnikiem Józefa Piłsudskiego obok Belwederu - siedziby marszałka.

      Pani przewodnik opowiedziała nam wiele ciekawych rzeczy, o których nie mieliśmy pojęcia. Z pełnym zaangażowaniem podziwialiśmy Belweder.

      Kolejnym punktem programu był pomnik Fryderyka Chopina. W Łazienkach Królewskich braliśmy udział w grze: "Śladami ostatniego Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego". Była to świetna zabawa i okazja do zdrowej rywalizacji. I miejsce zajęła grupa P .Doroty - byli najszybsi, natomiast grupa P. Wioli najpoprawniej odgadła wszystkie zagadki. Zwycięzcom gratulujemy 💪💪💪

      Ostatnim punktem programu był Cmentarz na Powązkach. To były niesamowite przeżycia. Pani Przewodnik pokazała nam groby znanych osób oraz zaprowadziła nas do części cmentarza, w której spoczywają zasłużeni dla naszej Ojczyzny. Pokazała nam groby, znanych z historii Polski, osób, a przede wszystkim znanych nam z powieści pt. " Kamienie na szaniec" groby Alka, Rudego i Zośki oraz poległych z Batalionu Zośka. Emocje i wrażenia były duże. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści Pani Przewodnik.

      Po zwiedzaniu Cmentarza na Powązkach wyruszyliśmy w drogę powrotną. Spieszyliśmy się, bo akurat tego dnia zaplanowane były w Warszawie strajki rolników.

      Podróż upłynęła nam jak zwykle szybko i co najważniejsze bezpiecznie.

      W Opaleniu byliśmy o godz. 18.30

      To była kolejna udana wycieczka. Już czekamy na następną 😁

      Dziękujemy Panu Arturowi Szwarc za zorganizowanie kolejnej atrakcyjnej wycieczki. Dziękujemy również Panu kierowcy Łukaszowi Strambowskiemu za bezpieczną podróż.

      Podziękowania kierujemy również do naszych opiekunów P. Wioli, P. Doroty i P. Bożenki 😘🥰

      Opiekunowie:

      Wioleta Machlus

      Dorota Jakubowska

      Bożena Watkowska