• Europejski Dzień Logopedy
     • Europejski Dzień Logopedy

     •  

       

      6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzimy

       Europejski Dzień Logopedy. 

       

      Logopedia to wyraz powstały w wyniku połączenia greckich słów logos, czyli 'słowo’ oraz paideia, czyli 'wychowanie, kształtowanie’. Stąd niektórzy tłumaczą znaczenie terminu logopedia jako 'wychowanie w słowie’. Można domniemywać, że właśnie z tego powodu przez wiele dekad kojarzono logopedię przede wszystkim ze sztuką ładnej wymowy oraz wspieraniem dzieci, które błędnie wymawiają poszczególne głoski. Niekiedy używa się również rozumienia logopedii jako 'zabawy w słowie’ od greckiego paidia, czyli 'zabawa’.

      Czy w każdym kraju logopeda jest określany właśnie w ten sposób? Nie, terminu 'logopeda’ używa się w Polsce i w Hiszpanii. W pobliskich Czechach, Słowacji oraz Białorusi terapeutę mowy nazywa się podobnie – 'logoped’/’logopéd’/’лагапед’. Francuzi posługują się określeniem 'ortophoniste’, czyli 'specjalista od dobrej wymowy’. Węgrzy używają terminu 'beszédterapeuta’ od 'beszéd’, czyli ’przemawiać’. W taki sam sposób określają logopedę mieszkańcy krajów niemieckojęzycznych 'sprachtherapeut’ lub 'logopäde’ .

      Współczesne podejście terapeutyczne nie opiera się wyłącznie na reedukacji (poprawie) wadliwej wymowy i eliminacji istniejących błędów. Logopeda XXI wieku to specjalista, który stara się dociec, dlaczego zaburzenie wystąpiło. We współpracy z innymi specjalistami i środowiskiem pacjenta, a przede wszystkim – samym pacjentem – podejmuje działania, które mają zaradzić zaistniałej przyczynie.

      Współcześni terapeuci i klinicyści muszą mieć szeroką wiedzę. Dotyczy to zarówno logopedów, jak i lekarzy, pielęgniarzy, psychologów, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych czy innych specjalistów. Nie oznacza to, że muszą znać się na wszystkim i umieć robić wszystko to, co może stać się wsparciem pacjenta.

       

      Kluczem do sukcesu jest wiedza polegająca na tym, że wiemy, gdzie szukać i z kim się konsultować w konkretnej sytuacji. Dlatego istotną umiejętnością w tym zawodzie jest gotowość do współpracy z innymi specjalistami, a także ze środowiskiem pacjenta. Logopeda, czyli terapeuta mowy i języka, nie powinien być wyłącznie specjalistą od ładnej wymowy, ale wsparciem i rzetelnym źródłem wiedzy dla pacjenta oraz jego najbliższych. Powinien umieć powiedzieć „nie wiem, ale postaram się znaleźć odpowiedź”.

       

      Wszystkim logopedom życzę pasji  i cierpliwości do pracy z pacjentami przez cały rok!

      Justyna Waśniewska

       

      Żródło: https://www.dobrylogopeda.edu.pl/poradnik-pacjenta/europejski-dzien-logopedy
       

    • KĄCIK LOGOPEDYCZNY-MARZEC
     • KĄCIK LOGOPEDYCZNY-MARZEC

     •  

      Drogi Rodzicu, wspieraj rozwój swojego dziecka!

      Coś dla naszych przedszkolaczków😊

      Propozycje zabaw  część IBlokuje Przedszkole Grafika Wektorowa, Clipartów i Ilustracji - 123RF

      CZAS NA ZABAWĘ z maluchem:

      1. Przygotuj miskę z wodą i z rób pianę. Wrzucajcie kolejno elementy/zabawki, które mogą wydawać różne odgłosy np. plastikowa krowa, młotek, samochodzik i inne. Myjcie je bawiąc się pianą (przed wrzuceniem nazywamy je), a następnie wycierajcie również nazywając i wydając odgłos np. „BRRR” przy wycieraniu samochodu. 

      2. Przygotuj trzy misie/figurki i twórz opowiadanie z DZIAŁANIEM, w którym wielokrotnie wymienisz różne samogłoski np. A, E, U np. misio dostał prezent od mamy i cieszył się „I”. To był samolot: „UUU”. Poszedł pobawić się z kolegą, ale po drodze się spotkał małego kotka, który płakał: „EEE”. Przytulił go i lulał: „AAA”.

       3. Przygotuj różne rodzaje pokarmów. Mogą to być obrazki lub pluszowe np. z IKEA i inne. Karmcie nimi różne pluszaki/pacynki/figurki, które szybko i ze smakiem je zjadają, ale niektórych nie lubią, nie chcą, nie smakują im i robią przy tym śmieszne miny.

       

      logopeda szkolny Justyna Waśniewska

     • BIEDRONKI EKSPERYMENTUJĄ

     • Odkrywać, to znaczy wiedzieć to, co wszyscy widzą i myśleć tak, jak nikt dotąd nie myślał”.

      Albert SzendGyorg

      Dzieci od urodzenia są ciekawskimi odkrywcami i badaczami. Od poczatku uczą się poprzez działanie. Działania badawcze są kreatywne, dzięki czemu dzieci poszerzają swoją wiedzę, uruchomiają wyobraźnię, koncentrację, spostrzegawczość i wytrwałość. Podczas ostatniego tygodnia wykonywaliśmy różne eksperymenty, które zachęcają do myślenia, porównywania, opowiadania. Tworzylismy ciecz nienewtonowska, kolorowy wulkan, zamykaliśmy bańkę w bance oraz malowaliśmy po mleku. Z wykonywanych doświadczeń dzieci czerpią wiele radości, jest to wspaniała zabawa dla nich. Przedszkolakom taka forma zajęć bardzo się podobała.

      Fotorelacja: https://www.facebook.com/zespol.szkol.w.opaleniu/

      Wychowawca Ewelina Dziadzio

       

       

       

       

     • Lekcja - inna niż wszystkie

     • W miniony piątek klasy czwarte wybrały się na wycieczkę do Tczewa. Najpierw było kino i bardzo pozytywny film pt. „Lato, kiedy nauczyłam się latać…”. Film dawał do myślenia, mówił o trudnych relacjach rodzinnych. Śmieszył, ale też wzruszał. Zapachniało wakacjami, ale także… popcornem i nachosami.

      Potem wybraliśmy się na lekcję muzealną „Mayday, mayday, mayday” w „Centrum konserwacji wraków statków”. Nasze czwartaki zapoznały się ze specjalistycznym sprzętem ratunkowym, obejrzały wnętrze tratwy ratunkowej, przymierzały specjalny kombinezon i kamizelki. Poznały też różne sposoby wzywania pomocy i nietypowe zastosowanie przedmiotów w sytuacji kryzysowej. Wzięły również udział w grze, wcielając się w role rozbitków uciekających z płonącego statku, którzy muszą wspólnie zdecydować, co będzie im niezbędne do przeżycia.

      Emocji było naprawdę sporo.

      Na zakończenie zawitaliśmy do McDonaldsa.

      To był aktywny dzień. Pełen wrażeń i całkowicie nowych doświadczeń.

      Fotorelacja:  https://www.facebook.com/zespol.szkol.w.opaleniu/

      Ewa Gajewska

     • JEDNO MIEJSCE, WIELE ATRAKCJI

     • 27 lutego 2024 r. klasy 6A, 7A, 7B, 7C, 8A wybrały się do Centrum Rozrywki „EXTREME” w Grudziądzu. Tym razem uczniowie skorzystali z Parku Trampolin.

      To idealne miejsce do aktywnego spędzenia czasu. Uczniowie wykonywali skoki, ewolucje na przestrzeni ponad 1100 m 2. Wszyscy doskonale się bawili. Po wysiłku fizycznym wszyscy udali się do Galerii „Alfa” w Grudziądzu, aby uzupełnić stracone kalorie. To była kolejna bardzo udana wycieczka. Uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego wyjazdu do „EXTREME” w Grudziądzu, aby skorzystać z pozostałych atrakcji: gokardy, salon VR, strzelnicy sportowej, paintball, splatmaster, gelblast, buble balls, papugarni, karmienia alpak i ogniska.

      Fotorelacja: https://www.facebook.com/zespol.szkol.w.opaleniu

       

      Wioleta Machlus

      Dorota Jakubowska

      Agnieszka Bettin

      Bożena Watkowska

      Bartosz Zabrocki

      Justyna Megger

      Katarzyna Vogler

     • TYDZIEŃ TOSTA.

     • Dzień tosta przypada na ostatni czwartek lutego, został zapoczątkowany w 2014r.Słowo tost pochodzi do łacińskiego słowa tostum, które można tłumaczyć jako spalić lub przypalić.

      Spieczonym pieczywem zajadano się już w Cesarstwie Rzymskim. Tost to kromka chleba ( zazwyczaj pszennego) podpiekanego w tosterze. W 1925r. powstał toastmaster- pierwszy domowy toster z czasomierzem i sprężynką, dzięki której chleb sam wyskakiwał. Z inicjatywy Samorządu Szkolnego w dniach 19-23.02.2024r. obchodziliśmy w Zespole Szkół w Opaleniu TYDZIEŃ TOSTA. Uczniowie podczas godzin wychowawczych przygotowywali pieczone chlebki z serem i ulubionymi dodatkami. Domowy zapach pieczonego chleba unosił się po całej szkole....

      Fotorelacja z tego wydarzenia: https://www.facebook.com/zespol.szkol.w.opaleniu/

      Opiekunowie SU w Opaleniu.

     • Wyjątkowy poczęstunek

     •  

      ​​​​​​​

       

      ​​​​​​​

      Z okazji Dnia Języka Ojczystego Samorząd Uczniowski przygotował dla uczniów klas 4-6 wyjątkowy poczęstunek. Był to kosz pełen kolorowych karteczek z trudnymi ortograficznie słówkami. Znalazło się tam sprawiające wszystkim kłopoty: „na pewno”, „naprawdę”, „w ogóle”, „z powrotem”, „przede wszystkim” oraz wiele innych słów.

       

      Uczniom chyba się spodobała nasza akcja.

      Miejmy nadzieję, że chociaż w jakimś stopniu wpłynie ona na utrwalenie trudnej pisowni wielu wyrazów, których używamy na co dzień, a często nie wiemy, jak powinniśmy je zapisać.


      Opiekunowie SU

    • UWAGA - NAUCZANIE ZDALNE
     • UWAGA - NAUCZANIE ZDALNE

     • Uwaga!!!

      Dyrektor Zespołu Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu, informuje, że decyzją Rady Pedagogicznej z dnia 14 lutego 2024 r. w dniach 5 i 6 marca 2024 r. w Zespole Szkół w oddziale w Opaleniu w klasach 0 - VIII będą się odbywały zajęcia zdalne.

      Decyzja została podjęta w związku z tym, iż w miejscowości Opalenie i okolicach odbywać się będą ćwiczenia wojskowe pn. „Dragon-24”, zostanie także  ograniczony ruch pojazdów cywilnych.  

      Dla grup przedszkolnych 3-4 oraz 4-5 latków z Opalenia oddziały będą zamknięte. Dla dzieci, których rodzice oboje pracują i nie mają opieki na te dwa dni, istnieje możliwość dowiezienia swojego dziecka osobiście do Pieniążkowa. Będzie tam utworzona grupa z wychowawcami z Opalenia.  

      Zgłoszenia dzieci do 28 lutego 2024 r. do wychowawców ww. grup.       

       

     • Dołączanie ucznia do lekcji online

     • W związku z koniecznością przeprowadzenia lekcji online w dniach 5-6 marca uczniowie otrzymali konta Google za pomocą których mogą dołączać do lekcji. Instrukcja jak to zrobić znajduje się poniżej:

    • Dzień Kota w grupie Promyczki
     • Dzień Kota w grupie Promyczki


     • 19 lutego obchodziliśmy w naszej grupie niezwykłe święto – „Dzień kota”.

      Celem tego dnia jest uświadomienie ludziom, jak ważne są koty w naszym życiu i jak ważne jest zapewnienie im odpowiedniej opieki i troski.

      Tego dnia wszystkie dzieci upodobniły się do czworonożnych przyjaciół, poprzez wymalowane na swoich twarzach piękne noski, wąsy i typowe dla kotków uszka.​​​​​​​


       

      Dzieci obejrzały film edukacyjny przypominając sobie zasady dbania o to wyjątkowe zwierzę. Przedszkolaki poznały rasy kotów i ciekawostki związane z nimi, wysłuchały wiersza „Kotek” Juliana Tuwima oraz oglądały bajkę „O zaczarowanym kotku”. Dzieci wykonały również postacie kotków, składając obrazek z części.

      Były też wesołe „kocie zabawy" i zagadki.

       

      Wychowawca

      Magdalena Rulińska

    • DZIEŃ PIZZY W BIEDRONKACH
     • DZIEŃ PIZZY W BIEDRONKACH

     • Dnia 9 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. W tym dniu akurat były ferie, dlatego grupa biedronek ten dzień obchodziła 16 lutego.

      Przedszkolaki poznały jak powstaje pizza, z jakich składników się ją przygotowuje. Na koniec miały okazję skosztować tego włoskiego przysmaku.

      Wychowawca Ewelina Dziadzio

     • Wyjątkowa poczta

     •  

      W minionym tygodniu w naszej szkole działała poczta walentynkowa. Zorganizował ją Samorząd Uczniowski, który zajął się wszystkim - przygotowaniem pięknej skrzynki pocztowej, zbieraniem "walentynek", a potem dostarczaniem ich do odbiorców. Skrzynka wypełniona była po brzegi.

      Samorząd zrobił również wielką niespodziankę nauczycielom - serduszkowe pozdrowienia i słodkie lizaki.

      To był wyjątkowo miły dzień w naszej szkole.

      Opiekunowie SU

    • Walentynki w grupie Promyczki
     • Walentynki w grupie Promyczki

     •  

      Dzień 14 lutego upłynął Promyczkom miło i radośnie na świętowaniu Walentynek. Podczas zajęć rozmawialiśmy o tym czym jest miłość i przyjaźń. Dzieci wykonały laurki dla swoich sympatii oraz wręczyły sobie nawzajem słodki upominek wypowiadając przy tym miłe słowa. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Na przedszkolaków czekał również słodki poczęstunek.

      Dzień św. Walentego z pewnością można zaliczyć do udanych.

       

      Wychowawca

      Magdalena Rulińska

    • 14 lutego WALENTYNKI w 0a
     • 14 lutego WALENTYNKI w 0a

     •  

      14 lutego w grupie starszej obchodziliśmy Walentynki to przecież nie tylko dzień zakochanych, ale to przede wszystkim dzień miłości, przyjaźni i okazywania pozytywnych emocji.

      Z tej oto okazji wykonaliśmy pracę plastyczną, obliczaliśmy działania matematyczne i szukaliśmy drugiej takiej samej połówki serduszka.

       

      wych. grupy 0a Justyna Stangel, Agnieszka Skwarlińska

    • WALENTYNKI W PIENIĄŻKOWIE!
     • WALENTYNKI W PIENIĄŻKOWIE!

     •  

      Nasza skrzynka walentynkowa juz od rana była wypełniona kartkami a uczniowie z niecierpliwością czekali aż zapuka listonosz i rozda pocztę walentynkową. Opiekunowie SU

    • ZEBRANIA Z RODZICAMI
     • ZEBRANIA Z RODZICAMI

     •  

          Informujemy, że śródroczne zebrania z 

      rodzicami uczniów klas I-VIII odbędą się

      15 lutego 2024 roku:

      PIENIĄŻKOWO godz. 15.30

      OPALENIE godz. 16.00

      ZAPRASZAMY

    • PRZEPIS NA FERIE ZIMOWE
     • PRZEPIS NA FERIE ZIMOWE

     •  

      Wrzuć do garnka rozsądku troszeczkę i już nie wejdziesz na zamarzniętą rzeczkę.

      Gdy wyobraźni trzy łyżki odliczysz ominiesz górki w pobliżu ulicy.

      Dodając kubek rozwagi i miodu, nie przypniesz sanek do samochodu.

      Wszystko przyprawisz szczyptą uwagi, nie rzucisz śnieżką w twarz kolegi.

      Wypij napoju dwie filiżanki, resztą poczęstuj wszystkie koleżanki.

      Przepis wspaniały, działa błyskawicznie,

      Bawiąc się świetnie zachowasz

      ZDROWIE I ŻYCIE.

      ŻYCZYMY BEZPIECZNYCH I UDANYCH FERII ZIMOWYCH!