Wycieczka do Poznania

W dniach 18-20 maja 2023r.uczniowie z  klasy- VA, VIA, VIB,VIC, VIIa wzięli udział w wycieczce do Poznania.

I Dzień- 18 maja 2023r.

Wyjechaliśmy z Opalenia o 7.00, do Poznania dotarliśmy o 10.20, miasto przywitało nas pięknym słońcem. Tam czekał na nas nasz przewodnik pan Marcin, który zabrał nas na Ostrów Tumski.

Ostrów Tumski w Poznaniu – jedyna pozostała z licznych niegdyś w Poznaniu wysp na Warcie. Z lądem Ostrów Tumski łączą mosty: Bolesława Chrobrego (z lewym brzegiem) i Mieszka I (z prawym brzegiem). Dnia 7 grudnia 2007 roku został otwarty most biskupa Jordana, który przywrócił historyczne połączenie wyspy ze Śródką. Tam zwiedziliśmy Bazylikę Archikatedralną św. apostołów Piotra i Pawła, gdzie znajdują się groby pierwszych Piastów- Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Następnie udaliśmy się na Stare Miasto, by o 12.00 podziwiać trykające się koziołki i słuchać hejnału. Chodząc po Starym Mieście wstąpiliśmy do Bazyliki kolegiackiej Matki Bożej Nieustającej Pomocy- jest to przepiękny barokowy Kościół pełen zdobień i rzeźb, nasza polska perła baroku.
Uczniowie pokupowali pamiątki, aby z przewodnikiem udać się na wieżę widokową Zamku Przemysła i podziwiać panoramę miasta.
Spacerując po Poznaniu zobaczyliśmy Pałac Cesarski, Bibliotekę Raczyńskich, Plac Wolności, przepiękne parki z urokliwymi fontannami.
Zmęczeni dojechaliśmy do Leśnego Ośrodka Szkoleniowego w Puszczykowie, po zakwaterowaniu zjedliśmy obiadokolację ,a następnie spędziliśmy czas wolny na świeżym powietrzu korzystając z atrakcji ośrodka.

II Dzień- 19 maja 2023.

Wstaliśmy o godz.7.30, zjedliśmy śniadanie i wyruszyliśmy do Muzeum Rogalowego w Poznaniu. Tam poznaliśmy historię wypieków rogalów świętomarcińskich, następnie uczniowie brali udział w produkcji rogalów, aby na zakończenie otrzymać certyfikat Mistrza wypieku rogalów św. Marcina. Następnie wraz z przewodnikiem pojechaliśmy do Gniezna.

Co znajduje się w katedrze gnieźnieńskiej?
W katedrze gnieźnieńskiej, na przestrzeni czterech stuleci odbyły się koronacje pięciu władców Polski: w 1025 roku Bolesława Chrobrego i jego syna Mieszka II; później Bolesława Śmiałego, Przemysła oraz Wacława.

Co znajduje się w południowej wieży katedry gnieźnieńskiej?
Przy wieży południowej znajduje się dawniejsze główne wejście, w którym eksponowane są sławne Drzwi Gnieźnieńskie, jeden z ważniejszych zabytków plastyki romańskiej w Europie. Wykonane są one z brązu, a pochodzą z 2 połowy XII wieku.

Na głównym ołtarzu znajdują się relikwie św. Wojciecha.
Ciało Wojciecha pochowane zostało w grobowcu w rozbudowanej pospiesznie katedrze. Kiedy w 999 roku papież Sylwester II św. Wojciecha kanonizował, relikwie zostały umieszczone w ołtarzu głównym, ale nie w całości. Część z nich, zgodnie z ówczesnym zwyczajem, zamurowano w ścianie katedry.
Po zwiedzeniu katedry udaliśmy się na zakup pamiątek. W drodze powrotnej do Poznania zajechaliśmy na Pola Lednickie, gdzie co roku na początku czerwca organizowane są Światowe Dni Młodzieży, których pomysłodawcą był ojciec Jan Góra.
Wreszcie dotarliśmy do ośrodka na obiadokolację , a później jak poprzedniego dnia korzystaliśmy z jego atrakcji.

III Dzień- 20 maja 2023r.

Pobudka o 7.30, następnie śniadanie, pakowanie walizek, sprzątanie
pokoi i wymeldowanie.

Pierwszym punktem naszego ostatniego dnia wycieczki była wizyta w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.
Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera rozpoczęło działalność 1 stycznia 1974 roku. Placówka mieści się w starym domu rodziny Fiedlerów w Puszczykowie pod Poznaniem. Willę tę Arkady Fiedler kupił od państwa w roku 1946, po powrocie do kraju z wojennej emigracji. W 1948 sprowadził tu z Londynu swą żonę włoskiej narodowości, Marię z domu Maccariello, oraz dwóch nieletnich wówczas synów, Arkadego Radosława i Marka. Z biegiem lat rosło zainteresowanie czytelników Arkadego Fiedlera domem, w którym mieszkał i tworzył, a także gromadzonymi w nim eksponatami z podróży. To nasunęło pisarzowi i jego rodzinie pomysł stworzenia w rodzinnej willi muzeum. Przez cały rok 1973 trwały prace adaptacyjne, w których udział brała rodzina Fiedlerów oraz przyjaciele, zwłaszcza dwóch: teść Marka Fiedlera Feliks Skrzypczak (1912-1999), budowniczy z zawodu, który stary dom Fiedlerów z 1926 roku, nie szczędząc ofiarnego trudu starannie wyremontował, przywracając mu dawną świetność. Drugą osobą był człowiek wielkiej fantazji, artysta plastyk Zygmunt Konarski (1936-2004), który pomógł urządzić ekspozycję. Ponadto Zygmunt Konarski był pełnym pasji twórcą większości ogrodowych posągów.

Po zwiedzeniu muzeum pojechaliśmy na poznańską  Maltę, gdzie uczniowie mieli czas wolny, żeby skorzystać z jej atrakcji: kolejki górskiej, toru saneczkowego, karuzel, mini golfa, placu zabaw, dmuchańca. Radości nie było końca… Dodatkowo można było odpocząć w kawiarence, posilić się pysznymi lodami.

W drodze powrotnej w Żninie stanęliśmy na obiad w restauracji MC Donalds. Około godziny 18 stej dojechaliśmy do Opalenia, gdzie już czekali stęsknieni rodzice.

Bardzo dziękujemy p. Małgorzacie Orzendowskiej i p. Mirosławie Zwolickiej za pomoc w opiece nad uczniami, dobre słowo, poczucie humoru.

Dorota Jakubowska i Bożena Watkowska.

Fotorelacja: https://www.facebook.com/zespol.szkol.w.opaleniu/

Skip to content