Noc Świętojańska w Opaleniu

Jak co roku w Opaleniu 25 czerwca obchodzi się tradycję powitania lata i podtrzymania zwyczaju związanego z najkrótszą nocą w całym roku.

Na początku w Domu Kultury wystawiono spektakl cienia pt. „Emilka” w wykonaniu Grupy Cienia z Opalenia. Następnie organizatorzy zorganizowali wiele gier, zabaw i konkursów.

Słowiańską Sobótką została Maja Kamińska. W konkursie na najpiękniejsze sobótkowe wianki wyróżniono: Maję Bogusz, Alicję Przygocką, Julię Gajewską, Nicolę Przygocką, Joannę Gajewską, i Oliwię Gajewską.

Aby tradycji stało się zadość wianki zostały przewiezione wozem konnym nad Wisłę i puszczone na wodę.

Wianki puszczane były przede wszystkim na szczęście i dla zabawy. Dawniej miały być także wróżbą na przyszłość, dobrą albo złą. Dobrą i szczęśliwą przyszłość zwiastował wianek, który płynął równo, bez przeszkód i na którym nie gasła świeczka. Oznaczało to dla dziewczyny szybkie oraz szczęśliwe wyjście za mąż. Złą wróżbą było, jeżeli wianek zaplątał się w zarośla, wirował zamiast płynąć, świeczka gasła lub co najgorsze, wianek topił się w wodach rzeki. Uważano, że przynosi to staropanieństwo, nieudane małżeństwo, samotne macierzyństwo i trudności w życiu.

Nasze wianki płynęły łagodnie prosto do morza.

Potem ze śpiewem na ustach wróciliśmy do Domu Kultury, aby zjeść smaczne kiełbaski z ogniska i obejrzeć pokazy fireshow w wykonaniu grupy Black Dragons.

Przed północą w Opaleniu zakwitł Kwiat paproci, który zwiastował znalazcom dobrobyt i szczęście. Sobótkowy Kwiat znaleźli Szymon Klepinowski, Damian Orzechowski i Piotr Głowiński.

Organizatorzy dziękują Państwu Ewelinie i Krystianowi Mróz za przejażdżki konne.

Panu Zygmuntowi Rajkowskiemu za przygotowanie ogniska i nagłośnienia oraz Rodzicom za pomoc w przygotowaniu tej imprezy.

  ,,Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków Gminy Gniew w ramach konkursu Granty na Kulturę pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Gniew

Macieja Czarneckiego”.

 Barbara Rajkowska

Skip to content