Logopedia w styczniu

W styczniu będziemy kontynuować ćwiczenia związane z głoską R.

Na rozgrzewkę poproście mamę, tatę, babcię, brata lub innego członka rodziny o przeczytanie dowolnego tekstu. Może to być rozdział z jakiejś książki, fragment artykułu z gazety lub nawet jakaś ulotka. Waszym zadaniem jest uważnie słuchać i klasnąć w dłonie za każdym razem, gdy usłyszycie głoskę R.
Po każdym zdaniu zróbcie chwilę przerwy, aby odpowiedzieć na następujące pytania:
- ile razy klasnąłeś?
- czy pamiętasz wyrazy z głoską R?
- który wyraz ma R na początku?
- który wyraz ma R w środku?
- czy był jakiś wyraz z R na końcu?

Po tej krótkiej rozgrzewce zapraszam do przeczytania opowiadania, w którym namieszała papuga Marta… zamieniła ona wszystkie głoski R na głoskę D! Sprawdź, czy mimo to zdołasz na głos przeczytać historyjkę i odgadnąć gdzie głoski zostały podmienione? Powodzenia!

Mama właśnie wdociła z todbą pełną zakupów. Madtynka i Piotduś stadym zwyczajem wpatdywali się w kawałek matediału. Jaka jest jego zawadtość? Co dziś w sobie kdyje? Wczodaj były tam chdupiące hedbatniki z kadmelową polewą, a dzisiaj…
- Hudda! Piedniczki pokdyte lukdem!
Kiedy dęce dodzeństwa wyciągnęły się w ich stdonę, mama popatrzyła kadcącym wzdokiem.
- Zadaz będzie obiad. Piedniki są na desed. – I ukdyła piedniczki w podcelanowej salatedce w kdedensie.

Ewa Hojda
Logopeda szkolny

Skip to content