Lekcja historii w Lesie Szpęgawskim

Dnia 15 października 2021r. uczniowie klasy IVA i uczeń klasy VIA wzięli udział w nietypowej lekcji historii w Lesie Szpęgawskim.
To szczególne miejsce, gdyż odbyła się tam seria zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów niemieckich między wrześniem 1939r. a styczniem 1940r. Zamordowano tam od 5000 do 7000 osób – przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji z Kociewia, Kaszub, innych regionów Pomorza oraz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie.
Uczniowie spacerowali wśród 32 zbiorowych mogił, czytali tablice informujące o wydarzeniach na tym terenie oraz na kamiennych głazach szukali nazwisk pomordowanych przodków – tysiące nazwisk świadczy o bestialstwie niemieckiego okupanta.
Dopóki pamięć o tym miejscu żyje, to oni żyją wciąż. Dlatego tak ważne jest, żeby młodzież znała naszą trudną historię.
Cześć pamięci wszystkim pomordowanym w Lesie Szpęgawskim!
Ci, co zginą, będą siewcami, którzy samych siebie rzucą w ziemię, jako ziarno przyszłych plonów. Bo nic nie ginie. Z dziś zwyciężonych dla jutrzejszych zwycięzców powstają oręże i tarcze (słowa Traugutta).
Dziękujemy uczniom za udział w tej nietypowej lekcji.

Nauczyciele historii:

Dorota Jakubowska i Agnieszka Bogusz.

Skip to content