W leśnym sądzie niejeden bohater dziś zasiądzie

Dnia 08-go października 2019 roku zaproszono aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa, którzy wystawili bajkę o zasadach dobrego wychowania- „W leśnym sądzie niejeden bohater dziś zasiądzie”. Uczestnikami spotkania byli uczniowie kl.I-III z Opalenia i Pieniążkowa wraz z nauczycielami.
Aktorzy zabrali nas do leśnego sądu, gdzie na czele prawa stał sędzia- Tygrys. Zwierzę dbało o to, by w lesie panował ład i porządek. Niestety, jak to czasem bywa w lesie także znaleźli się delikwenci, którzy nic nie robili sobie z zasad dobrego wychowania. Jedną z takich osób była Pani Kłamczewska, która notorycznie kłamała. Pod lupę została wzięta także Zosia Samochwalska. Ona zaś nie wiedziała czym jest pokora i skromność. W leśnym sądzie było burzliwie. Wkrótce na sali pojawił się ostatni już oskarżony, którym była misia Ciamcia. Lenistwo to jej drugie imię. Trudno skłonić Ich do zmiany nieodpowiedniego zachowania. Jednak mądry sędzia-Tygrys dobrze wiedział, co zrobić, aby zmienić nawyki naszych oskarżonych. W świecie pełnym zawirowań należy szczególną uwagę zwracać na zasady dobrego wychowania. Nie kłamać, nie być leniwym, troszczyć się o Innych (być emaptycznym), używać zwrotów grzecznościowych. Wkrótce zwierzęta nauczyły się dobrych nawyków. Prawda, dobro, troska o Innych stały się najważniejsze. Przedstawienie niosło za sobą ważny przekaz- Niech zasady dobrego wychowania sterują naszym życiem. Prawda, dobro i troska o Innych niech zawsze będą na pierwszym miejscu.
Justyna Megger