Z wizytą w gniewskiej twierdzy i piaseckim muzeum

Uczniowie klasy VII a i VIII b pod opieką pani Wiolety Machlus, pani Agnieszki Bettin i pani Justyny Megger wybrali się w środę 27.02.2019 r. na nietypową lekcję historii. Pierwszym celem było zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Gniewie z przewodnikiem – panią Zuzanną Jabłońską, która w ciekawy sposób przybliżyła uczniom historię gniewskiej twierdzy, jak również odpowiadała na pytania uczniów. Głównymi punktami trasy zwiedzania były: dziedziniec zamkowy, kaplica, krużganki obronne i wystawa grunwaldzka. Jednak uczniom najbardziej podobała się zamkowa izba tortur, która jest zbiorem dawnych narzędzi tortur i technik katowskich. Znajdują się tu m.in.: gilotyna, knebel, kołyska Judasza, fotel czarownic czy zgniatacz kciuków. Drugim celem wyjazdu była wizyta w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie, po którym oprowadził nas pan Marek Lidzbarski, wieloletni pracownik tego muzeum. Uczniowie odwiedzili dwie sale ekspozycyjne, w których udostępniona jest wystawa stała. Ukazuje ona historię kółek rolniczych i organizacji społeczno-patriotycznych, jak również zbiór eksponatów etnograficznych z Kociewia i Pomorza, które zostały zebrane w odtworzonej wg tradycji Chacie Kociewskiej. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia wystawy czasowej Muzeum Historii Polskiego Ruchu Turystycznego w Warszawie pn. „Chłopi i ruch ludowy w walce o Niepodległość”, która jest dostępna do 15 marca 2019 r. Przed wejściem do muzeum uczniowie mieli okazję zobaczyć skansen z maszynami, które wykorzystywane były w rolnictwie w ostatnich kilkudziesięciu latach.

Agnieszka Bettin