OGNIK

Dnia 15 maja 2018 roku klasa IIIA, IIIB oraz IB udały się do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Tczewie na warsztaty pożarnicze pt. „Ognik”.

W ramach specjalnego programu edukacyjnego strażacy, opartą na wieloletnim doświadczeniu, przekazali uczestnikom jak zachowywać się w czasie pożaru, jakie niebezpieczeństwa czyhają w naszych domach.

W siedzibie tczewskiej straży przygotowano pokój dzienny, kuchnię oraz łazienkę. Sale edukacyjne mają służyć do prezentowania dzieciom, w jaki sposób rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru oraz jak działają czujki pożarowe. Najmłodsi mogli także sprawdzić, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar a w wyposażonej w piecyk gazowy łazience, strażacy tłumaczyli dzieciom, jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla oraz jak wentylować pomieszczenia. Przedstawili także działanie czujki czadu, która ostrzega przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Natomiast w przygotowanej kuchni uczniowie mogli zrozumieć, dlaczego niewłaściwe użytkowanie kuchenki może być źródłem pożaru lub jak postępować podczas, gdy zapali nam się olej na patelni. Odbyliśmy też krótkie szkolenie z udzielania pomocy osobie nieprzytomnej. Wykonywaliśmy masaż serca.

Najbardziej jednak podobało nam się, gdy ubrani w stroje strażaka udaliśmy się na czworaka do pomieszczania zadymionego i na żywo mogliśmy przekonać się jak wygląda pokój podczas pożaru. Niektórzy nawet się bali, a przecież to były tylko ćwiczenia.

Na koniec każdy uczestnik spotkania mógł wejść po strażackiej drabinie, zadzwonić dzwonkiem strażackim oraz zjazdem ześlizgiem wrócić do grupy.

Wizyta ta rozwinęła w nas umiejętność zachowania się w razie wystąpienia niebezpiecznej sytuacji.

Na koniec naszej wyprawy aby trochę ochłonąć udaliśmy się na pyyyyyszne lody.

Dziękujemy p. Reni i p. Justynie za opiekę i cierpliwość.

Katarzyna Zander

Ewelina Głowala

Beata Bieniek